Poznań pierwszym miastem Sprawiedliwego Handlu w Polsce

Certyfikat Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu wręczono 10 listopada 2012 roku przedstawicielom miasta Poznań. To pierwsze tego typu wyróżnienie, które przyznano w Polsce.

Poznań jest pierwszym miastem w Polsce i piątym w Europie Środkowo –  Wschodniej, które spełniło wszystkie kryteria niezbędne do otrzymania certyfikatu. O tytuł Miasta Sprawiedliwego Handlu stolica Wielkopolski starała się w ramach międzynarodowego projektu “Aware&Fair” (Świadomie i Sprawiedliwie).

Tytuł przyznano Poznaniowi w trakcie konferencji ruchu Fair Trade Towns, która odbyła się w Poznaniu w dniach 10-11 listopada.

Jakie kryteria musiało spełnić miasto? Jak informuje strona kampanii „Miasta Przyjazne Dla Sprawiedliwego Handlu”:

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Kryterium I
Utworzenie lokalnej grupy koordynującej realizację kampanii Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. Kryterium obligatoryjne.
Kryterium II
Przyjęcie przez samorząd uchwały wspierającej Sprawiedliwy Handel i wzywającej do stosowania produktów Sprawiedliwego Handlu w trakcie lokalnych imprez i spotkań. Kryterium obligatoryjne.
Kryterium III
Zapewnienie dostępności co najmniej dwóch produktów Sprawiedliwego Handlu w lokalnych sklepach oraz punktach gastronomicznych. Kryterium obligatoryjne.
Kryterium IV
Używanie produktów Sprawiedliwego Handlu w przedsiębiorstwach oraz instytucjach społecznych na danym terenie. Kryterium obligatoryjne.
Kryterium V
Pozyskanie poparcia mediów oraz lokalnej społeczności dla kampanii Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. Kryterium obligatoryjne.
Kryterium VI
Uzyskanie przez co najmniej 2 szkoły (podstawowe, średnie, wyższe) lub uczelnie statusu Szkoły/Uczelni przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu. Kryterium opcjonalne.
Kryterium VII
Uzyskanie przez co najmniej jedną parafię lub wspólnotę religijną statusu Wspólnoty przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu. Kryterium opcjonalne.

Fair Trade (Sprawiedliwy handel)  to międzynarodowy ruch, którego celem jest pomoc dla drobnych rolników, przedsiębiorców i usługodawców w krajach rozwijających się, poprzez tworzenie rynków zbytu dla ich produktów i usług. Sprawiedliwy handel oparty jest na przejrzystych kryteriach, jak ustalenie cen minimalnych gwarantujących zysk dla producentów, dotacje dla lokalnych społeczności oraz możliwość prefinansowania i skorzystania z kredytów dla ubogich przedsiębiorców.

Więcej na temat Fair Trade przeczytacie w naszym dziale: FAIR TRADE

Brak postów do wyświetlenia