Teraz czytasz...
Polska Izba Żywności Ekologicznej – pytamy jak będzie działać i czym będzie się zajmować
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Polska Izba Żywności Ekologicznej – pytamy jak będzie działać i czym będzie się zajmować

Przedstawiciele branży żywności ekologicznej organizują się po to, aby reprezentować interesy branży a także skuteczniej przekonywać konsumentów do wyboru bioproduktów. Jak wyglądać będzie działanie Polskiej Izby Żywności Ekologicznej w praktyce, pytamy Krystynę Radkowską p.o. Prezesa przyszłej PIŻE.

Polska Izba Żywności Ekologicznej (PIŻE) właśnie powstaje – jaki jest jej cel? Czym będzie się zajmować?

Chcemy połączyć w jedno ciało firmy z branży, by mówić wspólnym główne. W grupie inicjatywnej pomysłodawców Izby są takie podmioty jak: Bio Food, Bio Planet, Bioveri, Eko-Wital, MyEcolife, Organic Farma Zdrowia, Poloniak, Smak Natury, Symbio, ZwalczNude.

Nasze główne cele to: promowanie żywności ekologicznej i zdrowego odżywiania się, ciągłe rozprzestrzenianie wiedzy o certyfikowanej żywności ekologicznej, jak ją odróżnić, jak jest produkowana oraz w jaki sposób jest certyfikowana i kontrolowana, występowanie w imieniu branży żywności ekologicznej w dyskusjach z ośrodkami rządowymi – w szczególności w sprawie projektów i interpretacji przepisów dotyczących żywności ekologicznej oraz promocja samych członków Izby.

Inicjatywa faktycznie potrzebna i ważna. A jak chcecie realizować powyższe cele?

Przede wszystkim planujemy przygotowanie ogólnopolskiej kampanii społecznej. Będzie to połączenie działań promocyjnych, marketingowych oraz edukacyjnych, od wejścia do szkół i edukacji od najmłodszych lat, poprzez udział w targach i imprezach branżowych aż po stałą współpracę z władzami. Szczegóły plan działań powstanie w pierwszych miesiącach działalności Izby i będzie na bieżąco aktualizowany na naszej stronie www.pize.info.pl. Wszyscy członkowie będą mogli brać aktywny udział w kampanii korzystają z możliwości promocji w trakcie imprez branżowych, na stronie PIŻE, czy w trakcie samej kampanii – poszczególnych jej częściach.

Kto może zostać członkiem Izby?

Członkami Izby może zostać 5 rodzajów podmiotów:

• Jednostki certyfikujące (warunkiem przyjęcia powinno być deklarowane co najmniej 51% przychodów z certyfikatów ekologicznych.
• Rolnicy ekologiczni. Powinniśmy przyjmować wyłącznie rolników mających gospodarstwa w 100% ekologiczne (dopuszczalne jest posiadanie części gospodarstwa w okresie konwersji).
• Przetwórcy i konfekcjonerzy żywności ekologicznej (warunkiem przyjęcia powinno być deklarowane co najmniej 51% przychodów wartościowo z żywności ekologicznej za ubiegły rok kalendarzowy),
• Dystrybutorzy żywności ekologicznej (warunkiem przyjęcia powinno być deklarowane co najmniej 51% przychodów wartościowo z żywności ekologicznej za ubiegły rok kalendarzowy).
• Sklepy Ekologiczne (warunkiem przyjęcia powinno być deklarowane co najmniej 51% przychodów wartościowo z żywności ekologicznej za ubiegły rok kalendarzowy).

Na rynku co jakiś czas powstają podobne inicjatywy. Czemu dołączyć akurat do tej?

Projekt kiełkował w głowach wielu przedstawicieli tej branży. Jak do tej pory żadna organizacja nie zajmowała się globalnie reprezentacją tego rynku i tym co najważniejsze – czyli stawianiem na certyfikowane produkty, edukacją społeczeństwa, która zaowocuje zarówno zdrowiem nas wszystkich, jak i coraz większa sprzedażą żywności ekologicznej. Silna organizacja mająca licznych członków jest w stanie realizować założone cele. Wymogiem prawnym przy zakładaniu ogólnopolskiej Izby gospodarczej jest osiągnięcie co najmniej 100 członków już w momencie zakładania Izby. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia rozmów na ten temat na 23 czerwca zaplanowaliśmy pierwsze spotkanie – założycielskie, na którym swój udział potwierdziło już 70 dystrybutorów, producentów, rolników, przedstawicieli sklepów i jednostek certyfikujących. To pokazuje jak potrzebna jest ta inicjatywa. Mamy nadzieję w najbliższych dniach uzyskać brakujących 30 chętnych i założyć Izbę – także serdecznie zapraszamy chętnych.

Co należy zrobić, żeby zostać członkiem PIŻE?

Chętnych zapraszamy do kontaktu mailowego: biuro[at]pize.info.pl lub telefonicznego. Więcej informacji, w tym statut, jest dostępnych na stronie www.pize.info.pl

Zobacz także


Po przesłaniu nam swoich danych kontaktowych członkowie dostaną zaproszenie na pierwsze walne zgromadzenie Izby, które obędzie się w Warszawie 23 czerwca.

Serdecznie zapraszamy.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.