Składniki:
- 400 g kaszy jaglanej BIO,
- 2-3 średnie cebule BIO,
- 6-8 średnich marchewek BIO,
- 2 pietruszki BIO,
- ¼ główki selera BIO
1 czerwona papryka BIO, - 500-600 ml przecieru pomidorowego BIO,
- 1 ząbek czosnku BIO,
- 1 łyżka cukru brązowego/trzcinowego BIO
- sól morska,
- pieprz,
- 3 ziela angielskie,
- 3 listki laurowe,
- oliwa organiczna lub olej ryżowy/z pestek winogron BIO.
Sposób przygotowania:
400 g kaszy jaglanej opłukujemy na sicie pod bieżącą wodą, zalewamy wrzątkiem i gotujemy przez ok. 20 minut (w litrze wody) – na małym ogniu.
Cebulę obieramy, myjemy, kroimy w kostkę; marchew, pietruszkę i seler – obieramy, myjemy i ścieramy na tarce (na większych oczkach). Paprykę myjemy i kroimy drobno w kosteczkę. Czosnek obieramy i przeciskamy lub drobno kroimy.
Cebulę dusimy na oliwie organicznej (będziemy potrzebowali albo głębokiej patelni albo szerokiego, niezbyt wysokiego garnka); dodajemy paprykę, a po kilku minutach dorzucamy starte warzywa, ziele angielskie i listek laurowy (uwaga: by intensywność tych przypraw nie zdominowała paprykarzowego smaku – najlepiej jest wyciągnąć listki laurowe i ziela tuż przed dodaniem kaszy jaglanej)– wszystko razem dusimy niezbyt długo pod przykryciem (tak starte warzywa nie muszą być długo duszone – im krócej tym lepiej i więcej zachowanych wartości odżywczych); wlewamy przecier pomidorowy i dokładnie mieszamy. Przyprawiamy: solą, pieprzem, cukrem brązowym, dodajemy czosnek … a na koniec – wcześniej ugotowaną kaszę jaglaną.– i gotowe!
Paprykarz dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i po „przegryzieniu się następnego dnia” na zimno z kromką ekologicznego chleba (nadmiar, jeszcze ciepłego, możemy włożyć w słoiczki i przez kilka dni trzymać w lodówce).