Oszukana żywność ekologiczna we Włoszech

Afera we włoskiej branży ekologicznej. Kilka tysięcy ton oszukanej żywności eko skonfiskowała włoska policja.
Siedmiu podejrzanych aresztowano w kilku miastach. Wśród nich znaleźli się prezesi firm spożywczych. Ponad 2.500 ton podrobionych produktów zostało zajętych. Jeden z członków grupy przestępczej powiedział, że sprzedał ponad 700.000 ton podrobionej żywności ekologicznej o łącznej wartości około 220 mln euro, w kilku krajach europejskich.

Jak wyglądał kryminalny proceder? Surowce zostały zakupione w Rumunii i we Włoszech a następnie zgłoszone jako “ekologiczne” na podstawie podrobionych dokumentów i odsprzedane po zbyt wysokich cenach.

Komentarz redakcyjny „na gorąco”:

Zasięg włoskiej afery jest przytłaczający i każe zadać pytanie czy wielki biznes i żywność ekologiczna to dobrana para? Wydaje się, że nie. W momencie, gdy w nurt ekologiczny wchodzą coraz większe firmy, kontrola nad nimi, i ogromnymi ilościami towarów, którymi obracają, staje się trudniejsza. Skutkuje to aferami i rzuca się dużym cieniem na wizerunku branży ekologicznej. Branży, w której nie tylko zaufanie, ale także kontrola muszą zajmować bardzo ważne miejsce. Będziemy informować o dalszych szczegółach tej sprawy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia