Teraz czytasz...
Original Unverpackt – czyli niemiecki sklep sprzedaje żywność bez opakowań
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Original Unverpackt – czyli niemiecki sklep sprzedaje żywność bez opakowań

Większość śmieci z gospodarstw domowych to opakowania, głównie po żywności. Produkować ich mniej? Przetwarzać skuteczniej? A może w ogóle zrezygnować z opakowań?

Przyjdź z własnym opakowaniem

Idea sprzedaży produktów bez opakowań towarzyszyła powstaniu pierwszego koncepcyjnego supermarketu w Niemczech Original Unverpackt, który zachęca by przynosili własne opakowania wielokrotnego użytku.
Ten sklep spożywczy nie sprzedaje niczego, co przychodzi w pudełkach, torbach, słoikach czy innych opakowaniach. Kusi klientów atrakcyjnym „podaniem” produktów.

Zboża czekają na zapakowanie, wszystko jest ładnie ułożone na półkach czy w drewnianych skrzyniach zamiast tkwić w pudłach wypełnionych plastikowymi wytłoczkami dodatkowo wypełnionymi bibułkami z nadrukiem. Nie ma napojów w opakowaniach typu tetrapack. Można nimi napełnić butelki przyniesione przez klienta.

Crowdfunding pomocny

Sklep to “dziecko” dwóch niemieckich działaczek: Sary Wolf i Mileny Glimbovski. Inicjatywa ruszyła dzięki crowfundingowi I najwyraźniej Niemcy są zainteresowani taką opcją zakupów. Na placówkę w Berlinie potrzebowano 45 000 euro (także od prywatnych inwestorów), a na tydzień przed otwarciem zgromadzono aż 98 000 euro!

Zobaczcie jak Original Unverpackt działa w praktyce:

Original Unverpackt – Der neue Supermarkt from Original Unverpackt on Vimeo.

 

Jak zaznaczają twórczynie sklepu, nie chodzi im o to, by stać się dużym graczem na rynku spożywczym, a raczej o to, by tym wielkim pokazać, że istnieje przyjaźniejsza klientowi i środowisku metoda sprzedaży dóbr.

Inne przykłady sklepów, które zrezygnowały z opakowań

Przykład z Berlina nie jest pierwszym. Przeczytajcie także o podobnych inicjatywach w Wielkiej Brytanii i USA.

Londyn. Unpacked – sklep bez opakowań

USA. Eko sklep sprzedaje produkty bez opakowań

 

oprac. Małgorzata Górska

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.