Teraz czytasz...
Oliwa extra vergine. W poszukiwaniu najwyższej jakości [rozmowa]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Oliwa extra vergine. W poszukiwaniu najwyższej jakości [rozmowa]

-akcja promocyjna-

Oliwna pasja Aleksandry Preiss-Piotrowicz zrodziła się z podróży. Zwłaszcza tych nad Morze Śródziemne. Pamiątką po każdej z nich była oliwa. Świeża, pachnąca, właściwie prosto z tłoczni. Najpierw dla siebie, potem dla rodziny, znajomych. Nikt nie chciał już tej z supermarketu. Tak powstał pomysł na Hola Oliva!

Skąd pomysł na prowadzenie sklepu z oliwami? Jak to się zaczęło?

Pomysł na Hola Oliva podsunęło życie. Dużo podróżujemy. Szczególnie bliskie są nam kraje Basenu Morza Śródziemnego.

Z naszych podróży zawsze przywoziliśmy różne produkty spożywcze, które trudno było dostać w Polsce. Ale przede wszystkim przywoziliśmy oliwę. Świeżą, pachnącą, właściwie prosto z tłoczni.

Najpierw dla siebie, potem dla rodziny, znajomych. Nikt nie chciał już tej z supermarketu. No i tak urodził się pomysł.

Najlepsza oliwa. Czym się wyróżnia? Jakie są podstawowe rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę? Extra vergine? kwasowość? Pochodzenie? Szybkość tłoczenia po zbiorze? Inne szczegóły?

W czasie moich spotkań z klientami robię taki eksperyment. Klient testuje dwie oliwy: tę sprowadzaną przez nas i taką z supermarketu. Oczywiście nie wie, która jest która. W ciągu dwóch lat działalności jeszcze nie zdarzyło się, żeby ktoś wybrał tę z supermarketu.

Już pierwszy kontakt zapachowy ze świeżą oliwą zachwyca. Potem jest jeszcze lepiej. W oliwie można wyczuć całe bogactwo smaków: zielonych pomidorów, jabłek, smak zielonych liści, czasami tez nuty kojarzące się z kiwi, bananami lub karczochami. Ale przede wszystkim musimy czuć oliwki. No i ta niepokojąca cierpkość i goryczka.

Skąd się bierze?

Im większa w oliwie zawartość soku z młodych oliwek tym bardziej odczuwalny jest jej pieprzny i pikantny smak. Nie powinniśmy wyczuwać słodyczy. Młode oliwki z natury swej są wytrawne w smaku.

Jednocześnie w młodych oliwkach jest największa zawartość dobroczynnych składników. Pozornie nieprzyjemne drapanie w gardle świadczy o wysokiej zawartości polifenoli.

W oliwie, którą sprowadzamy zawartość wczesnych owoców waha się od 40-80%.Kolor oliwy zazwyczaj nic nam nie powie- może być żółty, jasno zielony lub oliwkowy. Zależy od gatunku oliwki i stopnia dojrzałości owocu. Oczywiście nie zawsze możemy spróbować oliwy przed jej zakupem dlatego warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy, które powinny znaleźć się na etykiecie:

 • sposób produkcji: musi to być oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia, oczywiście na zimno.
 • kwasowość. Tę informację podają tylko najlepsi producenci. Oliwy exta virgin to te, których kwasowość nie przekracza 0,8%( maksymalna wolna kwasowość, wyrażona w kwasie oleinowym, 0,8 g na 100 g)
 • nazwa i adres producenta – absolutnie nie kupujemy oliwy, która nie ma tej informacji. Oliw, które mają na etykiecie informację, że pochodzą z UE, też nie bierzemy pod uwagę. Musimy pamiętać, że oliwka to bardzo delikatny owoc. Długie przechowywanie, złe warunki transportu uszkadzają owoc a to wpływa na jakość oliwy.

Najlepsze oliwy to te, które są uprawiane, tłoczone i butelkowane w jednym miejscu.

 • informacja z jakiej odmiany oliwki została wytłoczona oliwa. Oliwy mogą być jednoszczepowe (te są najbardziej cenione przez znawców) lub mogą być mieszanką kilku odmian- zawsze jednak powinny być wymieniona nazwa.
 • data ważności i data kampanii oliwnej czyli rok zbioru i tłoczenia oliwy. Teoretycznie oliwy mają dwuletni termin ważności. Jednak należy pamiętać, że oliwa najlepsza jest świeża. W naszym sklepie zawsze mamy oliwę najświeższą z ostatnich zbiorów.
 • cena – dobrej, półlitrowej oliwy nie kupimy za 20 złotych. Dobrego produktu nie da się wyprodukować w tej cenie!

No i rzecz najważniejsza – oliwa musi być w ciemnej butelce lub w puszce ze stali nierdzewnej, gdzie szczelnie domyka się korek.

Plantacja oliwek

Proszę przedstawić dostawców, od których sprowadza Pani oliwę?

Sprowadzamy oliwę od dwóch producentów: z Navarry- Aceites la Maja i Andaluzji – Oro del Desierto. W obu przypadkach są to firmy rodzinne, gdzie w jednym miejscu są gaje oliwne, tłocznia i butelkownia. Oliwki są zbierane od października do grudnia i tłoczone w ciągu 12-24 godzin od momentu zebrania. To bardzo ważne ponieważ mamy gwarancję najwyższej jakości owoców, z których powstaje oliwa. Ma to przełożenie na jej kwasowość, która wynosi od 0,1 do maksymalnie 0,2%. Niższej nie można już osiągnąć. To oliwy z najwyższej półki, kategorii superior. Imponująca jest liczba nagród, które te oliwy otrzymują co roku na najważniejszych konkursach oliwnych.

Zespół Oro del Desierto

Znajdują się również na bardzo wysokiej pozycji w prestiżowym, włoskim przewodniku po oliwach FLOS OLEI. Informacje o tych nagrodach umieszczamy na bieżąco na naszym facebooku. Co ważniejsze, oliwy Oro del Desierto, to oliwy ekologiczne z certyfikatami Unii Europejskiej. Firma jest uznana i certyfikowana jako organiczna przez następujące instytucje: CAAE (Andaluzja, Hiszpania), The Soil Association (Wielka Brytania), KRAV (Szwecja), AB (Francja), BIOSEGIEL (Niemcy). Oliwa Coupage z tej tłoczni w roku 2015 otrzymała od niezależnej organizacji World’s Best Olive Oils tytuł najlepszej oliwy świata w kategorii bio.

Jak to jest z wykorzystaniem kulinarnym oliwy? Smażyć, nie smażyć?

Nie ulega wątpliwości, że oliwa najzdrowsza jest na zimno. Natomiast można na niej bez obawy krótkotrwale podsmażać: cebulę, czosnek i inne warzywa. Robi tak od tysięcy lat cały Basen Morza Śródziemnego.

Temperatura dymienia oliwy to około 180-200 stopni. Stabilność termiczną wzmacnia wysoka zawartość witaminy E, która jest naturalnym konserwantem. Ja osobiście dodaję oliwy do zup. Po nałożeniu na talerz skrapiam ją oliwą. Cudownie podkręca smak i co najważniejsze pomaga wchłaniać się witaminom. Można jej używać do jajecznicy, dodawać zamiast śmietany do ziemniaków puree, polewać nią kaszę i ryż. Idealna jest również do marynat i dipów. Oryginalne przepisy można znaleźć na naszej stronie i na profil facebookowym, który prowadzimy.

Oliwki poszczególnych odmian różnią się smakiem, tak samo oliwa? Może Pani przybliżyć trochę ten temat?

W samej Hiszpanii jest około 260 odmian oliwek.

Najpopularniejsze to:

 • Picual,
 • Arbequina,
 • Manzanilla,
 • Cornicabra,
 • Lechin,
 • Gordal,
 • Picuda.

Różnią się one wielkością, miąższem, smakiem, odpornością na temperatury. Każda odmiana ma własny profil smakowo-zapachowy, wynikający z zawartości typowych dla niej substancji aromatycznych. Odmiana Picual, pieprzna, o trawiastym, intensywnym smaku z bardzo wysoką zawartością polifenoli, jest idealna do smażenia, ale świetnie komponuje się też z sałatkami. Lechin, delikatna, owocowa może zastąpić nam masło i nie będzie dominować smaku potrawy. Hojiblanca, gorzko-pikantna o owocowo migdałowym smaku. Jest w czym wybierać. Szefowie kuchni przykładają duża wagę na walory smakowe i aromat oliwy. Ta sama sałatka skropiona delikatną, owocową oliwą będzie miała zupełnie inny smak gdy dodamy do niej oliwę z posmakiem migdałów.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.