Teraz czytasz...
Naukowcy FiBL: Ekorolnictwo może spowalniać niekorzystne zmiany klimatyczne
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Naukowcy FiBL: Ekorolnictwo może spowalniać niekorzystne zmiany klimatyczne

Dzięki ekologicznym uprawom węgiel jest wiązany w glebie, co ma wpływ na spowalnianie niekorzystnych zmian klimatycznych. Do takiego wniosku doszło międzynarodowe grono specjalistów klimatologów.

Grupa ta, pod egidą Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego (FiBL), po raz pierwszy oceniła dane uzyskane w 74 dotyczących tego problemu badaniach podjętych w różnych miejscach świata. Badano zawartość węgla organicznego w glebie upraw organicznych i konwencjonalnych.

Rezultaty tej syntezy wyników pochodzących z niezależnych badań zostały opublikowane w prestiżowym dzienniku Proceeding of the National Academy of Sciences (PNAS). Wnikliwe spojrzenie na nie wykazało, że poziom zasobów węgla w glebie upraw prowadzonych organicznie jest przeciętnie o 3,5 t wyższy na hektar niż w ziemi uprawianej konwencjonalnie.

Na podstawie 20 studiów badacze obliczyli, że rocznie w ziemi upraw ekologicznych może znaleźć się o 450 kg więcej węgla atmosferycznego na hektar. Znacząco wyższe jego zasoby znalazły się w glebie uprawnej tych gospodarstw, gdzie nie zastosowano nawozów z zewnątrz. To pokazuje że „ekologiczny recykling” – długoterminowy cel rolnictwa ekologicznego- zwiększenie ilości próchnicy i wiązanie węgla w procesie zamkniętym, jest jak najbardziej możliwy.

Autorzy badania podkreślają to rozwiązanie, typowe dla rolnictwa ekologicznego, nadaje się też do wprowadzenia w konwencjonalnym zarządzaniu uprawami, co stanowiłoby dodatkowy wkład w łagodzeniu niszczycielskich zmian klimatu.

Zobacz także


Cała publikacja autorstwa:  A. Gattinger, A. Mueller, M. Haeni, C. Skinner, A. Fliessbach, N. Buchmann, P. Mäder, M. Stolze, P. Smith, N. El-Hage Scialabba oraz U. Niggli  dostępna jest tutaj: http://www.pnas.org/content/early/2012/10/10/1209429109.full.pdf+html

Interesują Ciebie badania naukowe dotyczące żywności ekologicznej i rolnictwa ekologicznego? Czytaj nasz dział BADANIA NAUKOWE

Małgorzata Górska

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.