Sabahar to miejsce w samym sercu Etiopii, stolicy Addis-Abebbie, gdzie powstają wykonane ręcznie tkaniny bawełniane i jedwabne. Firma została założona w 2001 roku przez Kathy Marshall, Kanadyjkę, która od 20 lat mieszka i pracuje w Etiopii.
Sabahar sięga tamtejszych tradycji tkackich, a jednocześnie daje możliwość godnej pracy dla ludzi, rozwijając lokalną społeczność.
Film na temat firmy (w języku angielskim):
Fair Trade w praktyce
Sabahar to zespół oddanych, lojalnych i wykwalifikowanych rzemieślników, z których wielu pracuje dla firmy od początku. Firma Kathy Marshall należy do Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu (WFTO) Fair Trade, jedynego organu, który potwierdza realizację zasad sprawiedliwego handlu. Sabahar uczestniczy też w międzynarodowych programach skierowanych na rozwój lokalnej ludności. Prowadzi cykliczne szkolenia dla kobiet i ich rodzin z zakresu przedsiębiorczości, zakładania małych biznesów czy zarządzania finansami, budżetami domowymi, itp.
W praktyce Fair Trade oznacza w Sabahar:
– zapewnienie trwałego dochodu dla ponad 120 osób.
– pracownicy zarabiają o 250% więcej niż średnia płaca w Etiopii.
– wszyscy mają stałe umowy i regularnie otrzymują wynagrodzenie.
– tydzień pracy to 37,5 godziny (48-godzinnego tygodnia pracy w Etiopii).
– pracownicy mają plan emerytalny, płatny urlop, urlop macierzyński i opiekę medyczną.
– czas wolny dla uczących się.
– pracownicy uczestniczą w regularnych szkoleniach.
– 50% pracowników Sabahar to kobiety, zajmują one ok 75% stanowisk kierowniczych .
– ekologiczne barwniki, system filtracji wody minimalizuje wpływ na środowisko.
– warsztaty pracy są przestronne i jasne.
– każdego roku pewien procent zysków firmy przeznaczany jest na premie dla pracowników.
Proces produkcji w Sabahar
Produkty Sabahar powstają tylko z włókien naturalnych bawełny i jedwabiu. Ta pierwsza pochodzi w 100% z etiopskich upraw. Choć tkactwo jest odwiecznym rzemiosłem, to w Sabahar używa się jedwabiu, który został wprowadzony do Etiopii zaledwie 15 lat temu.
Do jego produkcji wykorzystuje się tu specjalny gatunek jedwabnika Eri, tzn. „dziki jedwab”. Gąsienice Eri zjadają liście drzewa rycynowego, które w Etiopii występuje obficie, nie zaburza to zatem równowagi natury. Powstaje tkanina gęsta, gruba i wytrzymała. Pozostaje ciepła w zimie i chłodna w lecie. Łatwo miesza się z bawełną i wełną.
Gdzie się nosi jedwab Namaqua
Sabahar kładzie duży nacisk na dystrybucję produktów na światowe rynki. Eksportuje do ponad 20 firm w 13 krajach i posiada sklep detaliczny w Addis Abebie w Etiopii.
Ponieważ Sabahar poza Addis Abebbą nie sprzedaje swoich produktów klientom indywidualnym – powstał sklep Namaqua. To bezpośredni (i jedyny?) dystrybutor produktów marki Sabahar na polski rynek. Wśród produktów znajdują się m.in. chusty i szale, obrusy, poduszki, narzuty i ręczniki.