Teraz czytasz...
Miód, cytryna i czosnek – jesienna kuracja na wzmocnienie i zadyszkę
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Miód, cytryna i czosnek – jesienna kuracja na wzmocnienie i zadyszkę

Na polskich Kresach Wschodnich pod koniec XIX i na początku XX wieku bardzo popularne były różne wzmacniające eliksiry przygotowywane na bazie miodu, cytryn i czosnku. Podawano je najczęściej osobom starszym, osłabionym cierpiącym na zadyszki, mającym problemy z sercem, krążeniem, oddychaniem. Nierzadko kuracje okazywały się być bardzo skuteczne.

 

To z kolei sprawiało, że receptury przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Nie należy się więc dziwić, że takie leki znaleźć można było w wielu domowych piwniczkach i spiżarniach. Wspominało mi o tym kilka osób, których rodziny pochodziły z Kresów Wschodnich. Od jednej z moich rozmówczyń otrzymałem receptę pochodzącą z zeszytu który otrzymała  ona od swej babki.

 


Przygotować
2 litry miodu leśnego albo łąkowego wielokwiatowego, 20 cytryn i 15-20 główek czosnku – większą ilość wziąć gdy główki są mniejsze – oraz kilka listków melisy dla smaku i aromatu. Dodatek melisy nie jest jednak konieczny. Do smaku można dodać też odrobinę sproszkowanego kminku, anyżu itp. Czosnek, najlepiej polski z własnego ogródka lub upraw ekologicznych, obrać i drobno pokroić, zmiażdżyć, rozgnieść albo przekręcić przez maszynkę do mięsa. Wraz z czosnkiem można przekręcić listki melisy. Sok z cytryn wycisnąć dokładnie.Kuracja wzmacniająca z miodem, cytryną i czosnkiem

Wszystkie składniki wymieszać i pozostawić w zamkniętym słoju , garnku na dziesięć dni. Od czasu do czasu ponownie dokładnie wszystko wymieszać. Dziennie używać od 4 do 5 łyżeczek eliksiru. Najlepiej spożyć dwie łyżeczki rano i dwie, trzy wieczorem. Eliksir należy jadać bardzo powoli, najlepiej ssać.

Co miesiąc zrobić w kuracji kilkudniową przerwę. Podana porcja powinna wystarczyć jednej osobie na  3-4 miesięczna kurację. Jak twierdziła moja rozmówczyni wiele osób, które systematycznie jadały ten miodowo-czosnkowo-cytrynowy eliksir dziękowało jej  za pomoc. Efekty były odczuwalne już po kilku tygodniach.

Eliksir najlepiej sporządzać jesienią gdy świeży jest czosnek i gdy zawiera on najwięcej składników leczących. Oczywiście najlepiej wybierać produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych.

 

Zbigniew Przybylak
autor napisał szereg poradników z serii Słynne Leki i Porady
jest także redaktorem czasopisma Eko Arka i Ekologicznego Poradnika Księżycowego

Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z aktualnościami i artykułami zamieszczanymi na https://biokurier.pl zapraszamy do skubskrypcji newslettera (po lewej stronie u dołu)!

Raz w tygodniu dostarczamy porcji świeżych informacji!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.