Ministerstwo Rolnictwa zapowiada walkę o odstępstwa w sprawie regulacji dot. Wędzonych wędlin

Podczas zebrania Stowarzyszenia Producentów Wędlin Wędzonych Tradycyjnie, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tadeusz Nalewajk wyraził chęć współpracy z przetwórcami zaniepokojonymi nowymi unijnymi regulacjami w zakresie benzoapirenu – informuje serwis potrawyregionalne.pl

Jaki informuje serwis potrawyregionalne.pl, Tadeusz Nalewajk przyznał, że badań zawartości substancji smolistych w produktach tradycyjnie wędzonych zabrakło podczas przygotowywania nowych unijnych norm i zapowiedział działania dotyczące rozwiązania problemu tj. wynegocjowania odstępstwa od nowych poziomów zawartości substancji smolistych w wyrobach wędzonych tradycyjnie, zawartych w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 835/2011 z dnia 19 sierpnia 2011 r.

Do końca marca br. mają zostać wykonane, na koszt państwa, badania urzędowe wędlin wędzonych tradycyjnie u około 150 producentów. Ich wyniki mają pomóc w opracowaniu wniosku o odstępstwo od nowej normy dla produktów wędzonych metodą tradycyjną, który zostanie skierowany do Komisji Europejskiej.

Komentarz redakcyjny:

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Wyniki badań pozwolą na konkretną dyskusję bo jak na razie jest dużo emocji i spekulacji.   Z jednej strony eksperci i np. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędlinarzy RP uważa, że wędzenie tradycyjnymi metodami  przy nowych unijnych normach będzie wykonalne, z drugiej strony podmioty zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów Wędlin Wędzonych Tradycyjnie  a także Polska Izba Produktu Lokalnego i Regionalnego stoją na stanowisko, że może to być niewykonalne. Niezależnie od tego czy (i jak) wędzić będzie można, taki chaos jest niedopuszczalny i cieszy bardziej zdecydowane otwarcie się Ministerstwa Rolnictwa na działania mające na celu zmianę prawa.

O sprawie pisaliśmy już wcześniej:

Czy tradycyjne i ekologiczne wędzone wędliny znikną?

Tradycyjne wędzone wędliny. Minister uspokaja, małopolscy przetwórcy powołują Komitet Obrony Wędlin…

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Będzie można wędzić tradycyjnie w zgodzie z unijnym prawem

Karol Przybylak na podstawie informacji z serwisu  potrawyregionalne.pl

Brak postów do wyświetlenia