Teraz czytasz...
Medyczna marihuana dostępna w Polsce
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Medyczna marihuana dostępna w Polsce

Agnieszka Gotówka

Debata nad medyczną marihuaną trwa od lat. Susz stanowi skuteczny lek dla chorych na padaczkę i stwardnienie rozsiane. Łagodzi ból u pacjentów z przewlekłym bólem neuropatycznym oraz bólem nowotworowym. Pacjenci dotychczas musieli ją sprowadzać na własną rękę. Od niedawna dostępna jest w polskich aptekach. Ale tylko w teorii.

Choć medyczna marihuana jest w Polsce legalna od 1 listopada 2017 r., pacjenci którzy otrzymali na nią receptę, mieli ogromny problem z wykupieniem leku. Ma się to jednak zmienić. Jeden z importerów otrzymał zgodę z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, a zatem jego produkt może trafić do polskich hurtowni, a stamtąd – do aptek.

Szacuje się, że taka informacja ucieszy 300 tys. chorych, dla których medyczna marihuana to szansa na życie bez bólu.

Co to jest medyczna marihuana?

Temat medycznej marihuany jest w naszym kraju tematem tabu. Wynika to w dużej mierze z niewiedzy. Utożsamiamy bowiem substancję leczniczą z tą o działaniu psychoaktywnym, popularnie zwaną „trawką”. A to nie jest to samo.

Zobacz także


Odmian marihuany jest wiele. W różnych jej gatunkach występują naturalne substancje chemiczne określane jako kannabinoidy. Ten najbardziej znany – THC – owiany jest złą sławą. To on zmienia nastrój i percepcję, choć pojawiają się również sygnały, że i on w odpowiednim stężeniu ma działanie lecznicze. Inaczej jest z CBD, która to substancja nie wywołuje efektów psychoaktywnych i nie uzależnia. I to ona gra pierwsze skrzypce w medycznej marihuanie. Badania naukowe wykazały, że pomaga w terapii uzależnień, łagodzi skutki uboczne chemioterapii, eliminuje silne bóle migrenowe, jak również objawy choroby Leśniowskiego-Crohna, stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona.

Medyczna marihuana uprawiana jest pod ścisłą kontrolą. Receptę na susz wypisać może każdy lekarz. Można podejrzewać jednak, że jeszcze przez długi czas będzie problem z jego dostępnością w aptekach.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.