Teraz czytasz...
Maliny to nie tylko owoce. To także olej z pestek…
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Maliny to nie tylko owoce. To także olej z pestek…

Sezon na pyszne owoce jagodowe trwa. Truskawki, maliny, jagody, jeżyny swój intensywny kolor zawdzięczają antocyjanom. Barwnik ten jest niezwykle cenny, gdyż chroni nas przed nowotworami, wzmacnia oczy i serce, a także posiada właściwości zapobiegające starzeniu.

Owoce jagodowe to prawdziwa uczta dla zmysłów, pięknie wyglądają, pachną, przepysznie smakują. Najczęściej myślimy o nich w kategoriach spożywania, a więc do stosowania wewnętrznego.

Działanie przeciwnowotworowe

Sok z malin to tradycyjny sposób na przeziębienie, zwalcza kaszel, rozgrzewa, działa napotnie, ale także przeciwzapalnie dzięki zawartości kwasu elaganowego.

Substancja ta ma niezwykłe działanie przeciwnowotworowe, badania dowiodły, że po dotarciu do komórki nowotworowej w ciągu 48 godzin hamuje  jej podział, a po 72 godzinach powoduje obumieranie tych komórek (badania prowadzone przy raku piersi, trzustki, gardła, skóry, płuc, okrężnicy i prostaty).

Ten niezwykły bioflawonoid – kwas elaganowy dodatkowo chroni nasz gen p53, które to białko odpowiada za kontrolę mutacji, zapobiegając nieprawidłowym podziałom komórek w naszym organizmie.
Zatem te niepozorne, nieduże owoce posiadają arsenał antyoksydantów, które chronią nasz materiał genetyczny (DNA) przed działaniem wolnych rodników, jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia skóry.

Olej z pestek malin

Dobroczynny wpływ malin możemy odczuć na własnej skórze, stosując kosmetyki zawierające w składzie olej z pestek malin. Olej ten został najlepiej przebadany spośród wszystkich olejów otrzymywanych z pestek owoców jagodowych. Otrzymuje się go metodą mechanicznego wytłaczania na zimno drobnych pestek owoców malin. Ma postać płynnego oleju o ciemnym, brunatno- żółtym kolorze, jest nierafinowany i niefiltrowany. Maliny to nietrwałe, sezonowe owoce, stąd też pozyskiwanie oleju jest pracochłonne i mało wydajne (potrzebna jest ogromna ilość malin, aby otrzymać niewielką ilość oleju), co tłumaczy wysoką cenę oraz ograniczoną dostępność oleju.

Dobrodziejstwo Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych

Olej z pestek malin zaliczamy do tzw. bio-olejów o wysokiej zawartości Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), które to stanowią główny składnik płaszcza lipidowego skóry. Nasz organizm nie wytwarza samodzielnie NNKT, dlatego też musimy dbać, aby dostarczać je w naszej diecie, co jest niezbędne do utrzymania zdrowej i odpowiednio nawilżonej skóry.  Niestety skórę nasz organizm traktuje po macoszemu przy rozdziale składników odżywczych z pożywienia, tak ważne jest zatem dostarczanie NNKT w postaci odpowiednich produktów kosmetycznych.
W przeciwnym razie nastąpi osłabienie bariery ochronnej skóry, spowolniony proces gojenia, suchość naskórka, marszczenie i wiotczenie skóry.

Bogactwo kwasów omega-3 i omega-6

Olej z pestek malin cechuje wyjątkowo wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3-kwasu linolowego i alfa-linolowego (ponad 80%).
Oba kwasy wykazują działanie rozjaśniające skórę i hamujące produkcję melaniny, której nadmiar powoduje nieestetyczne przebarwienia. Warto wspomnieć także, że kwasy te należą do tzw. promotorów przejścia przezskórnego, czyli składników sprzyjających penetracji w głąb skóry substancji aktywnych.
Kwas linolowy – omega-6 poprawia barierę lipidową naskórka, chroni przed utratą wody i normalizuje metabolizm skóry, co jest szczególnie istotne w odpowiednim funkcjonowaniu skóry tłustej, gdyż odblokowuje pory i reguluje pracę gruczołów łojowych.
Natomiast  kwas linolenowy – omega – 3  jest rzadko spotykany w świecie roślin. Działa silnie przeciwzapalnie, łagodzi i goi skórę. Jego braki ujawniają się egzemami, nadwrażliwością i podatnością na reakcje alergiczne. Działa jak naturalny filtr chroniący przed promieniowaniem UVB.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że olej z pestek malin pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego, absorbującego promieniowanie UVA i UVB. Tą niezwykłą cechę olej z pestek malin zawdzięcza unikalnemu kompleksowi antyoksydantów oraz kwasów tłuszczowych. Właściwości ochronne porównuje się z olejami mineralnymi.

Witamina E

Olej z pestek malin to bogate źródło witaminy E w postaci alfa-tokoferolu i unikalnego gamma-tokoferolu, pełniących funkcję najskuteczniejszych antyoksydantów, niszczycieli wolnych rodników. Forma gamma dodatkowo chroni przed nadreaktywnymi rodnikami i powstawaniem przebarwień.
Witamina E chroni przed stresem oksydacyjnym skórę, zapobiega fotostarzeniu, działa regenerująco, nawilżająco przeciwzapalnie, sprzyja gojeniu i łagodzeniu rumienia posłonecznego.

Zobacz także


Kosmetyki z olejem z pestek malin

Aby dobrodziejstwo oleju z pestek malin zaaplikować skórze, warto poszukać naturalnych, ekologicznych kosmetyków zawierających olej z pestek malin (ten składnik znajdziecie w m.in. bogatym kremie odżywczym na noc firmy BIO IQ, o której pisaliśmy w artykule Nowa polska linia organicznych kosmetyków dostępna na rynku)Dolores Greń

źródło: BIO IQ

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.