Teraz czytasz...
Łódź, Bydgoszcz i Kraków najczystszymi miastami w Polsce
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Łódź, Bydgoszcz i Kraków najczystszymi miastami w Polsce

Agnieszka Gotówka

W 10. największych miastach Polski poddano analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia. Pod lupą znalazły się bankomaty, wózki sklepowe, poręcze w komunikacji miejskiej i na dworcach PKP oraz klamki w galeriach handlowych. Jakie drobnoustroje na nich zidentyfikowano? I gdzie było ich najwięcej?

Badanie czystości polskich miast przeprowadził zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. Próbki zostały pobrane w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Katowicach.

Przeczytaj również: Jelita – to tam zaczyna się… zdrowie?!

W obecnej sytuacji epidemiologicznej mnóstwo miejsca poświęca się zasadom przestrzegania higieny. I choć jest to rzecz oczywista, wielu jest z nią na bakier.

Człowiek od wieków żyje wśród bakterii i wirusów. Ich eliminacja jest niemożliwa. Ale są wśród nich patogeny, które niosą realne zagrożenie dla ludzi. Możemy je znaleźć m.in. w przestrzeni publicznej, w której na co dzień funkcjonujemy.

Łódź najczystszym miastem w Polsce

Analiza pobranych próbek pozwoliła stanąć na podium Łodzi. Na badanych powierzchniach użytkowych miasta znaleziono 1470 bakterii. Drugie miejsce zajęła Bydgoszcz (2340 bakterii), trzecie – Kraków (2440 bakterii).

Niechlubnym liderem rankingu okazał się Poznań, gdzie zidentyfikowano 14620 bakterii. Nieco mniej jest ich w Katowicach (9590 bakterii) i w Gdańsku (8294 bakterii).

Przeczytaj również: Czyszczenie pralki i lodówki. Pomogą soda, ocet i sól

Gdzie bakterii jest najwięcej?

Najczystszymi miejscami spośród badanych okazały się galerie handlowe. Ma to najprawdopodobniej związek z obecną sytuacją epidemiczną Polsce i częstszą dezynfekcją tych miejsc.

Skupiskiem drobnoustrojów są m.in. bankomaty (badano losowo wybrane umieszczone w przestrzeniach zamkniętych). Znaleźć można na nich pleśń i grzyby, ale też niebezpieczne drobnoustroje. Na badanych powierzchniach zidentyfikowano m.in. paciorkowca kałowego (Enterococcus faecalis), który przyczynia się do zakażenia pęcherza moczowego oraz zapalenie cewki moczowej.

Z badań wynika, że z najczystszych bankomatów korzystają mieszkańcy Gdańska, Łodzi, Bydgoszczy i Białegostoku, z najbrudniejszych – warszawiacy.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie przygotować naturalne środki czystości?

Bezpieczna podróż w komunikacji miejskiej

Wprowadzone w komunikacji miejskiej obostrzenia, m.in. dezynfekcja pojazdów, wydzielenie bezpiecznej przestrzeni między pasażerami a kierowcą oraz zniesienie możliwości zakupu biletu bezpośrednio u niego, jak również nakaz podróżowania w maseczkach, są niezwykle pomocne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się chorobotwórczych patogenów. Analiza pobranych próbek wykazała mimo to, że zwłaszcza poręcze w autobusach i tramwajach to siedliska wielu groźnych bakterii.

W najczystszych warunkach mogą podróżować mieszkańcy Łodzi, Krakowa i Lublina. Szczególnie uważać muszą Poznaniacy, bo w ich komunikacji miejskiej drobnoustrojów jest najwięcej.

Jak uchronić się przed zakażeniem?

Niezwykle ważne jest, by dbać o higienę rąk. To one są największym skupiskiem bakterii. Po powrocie do domu lub wejściu do pracy czy szkoły, umyjmy je dokładnie wodą z mydłem, a jeśli to niemożliwe, zdezynfekujmy. Dbajmy też o czystość przedmiotów, które dotykamy poza domem, zwłaszcza telefonu komórkowego, kluczy i portfela. Raz dziennie wystarczy zdezynfekować je spirytusem. Unikajmy też jedzenia na dworcach kolejowych i w komunikacji miejskiej.

Przed wejściem do sklepu zdezynfekujemy ręce lub skorzystajmy z rękawiczek jednorazowych.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.