Teraz czytasz...
Lecznicze herbaty według Sebastiana Kneippa – słynnego naturalisty
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Lecznicze herbaty według Sebastiana Kneippa – słynnego naturalisty

 

Herbataka przy chorobach żołądka i wątroby, herbatka przy cierpieniach nerek, herbatka na wypadanie włosów – prezentujemy kilka zaczerpniętych z prac Sebastiana Kneippa receptur.

Sebastian Kneipp to katolicki ksiądz, który już w XIX wieku podkreślał rolę ziół i wodolecznictwa w profilaktyce zdrowotnej.

Podając recepty, Sebastian Kneipp zawsze uczył Czytelników, jak należy przyrządzać ziołowe leki, przede wszystkim herbaty, odwary, tynktury (nalewki) i olejki. Zalecenia są bardzo proste i łatwe do przestrzegania w każdych warunkach. Należy się nimi kierować jeżeli pragnie skorzystać się z podanych poniżej recept. Jak brzmią?

 „Na filiżankę herbaty bierze się tyle ziółek, ile się zmieści w 3 palce, albo na gramy zważywszy 9 gramów. Gdy miesza się kilka gatunków razem, to wystarczy na filiżankę herbaty np. z jałowcu, piołunu i skrzypu – 10 utłuczonych ziarenek jałowcu, 1 gram piołunu i 3 gramy skrzypu. Piołunu nie należy nigdy brać zbyt dużo, gdyż jest bardzo mocny (…). Korzenie, kora, jagody i twarde gałązki ziółek gotuje się czas dłuższy, (obecnie taką herbatę nazywa sie odwarem), podczas gdy liście i kwiat, gdy są ususzone, zalewa się kipiącą wodą, (inne określenie to napar) zostawia przez chwilę aż do ochłodzenia, cedzi i pije (zupełnie tak samo postępuj jak z herbatą chińską). Jagody i ziarenka rozgniata się poprzednio np. jałowiec. Można także proszki użyć na herbatę (…).
Gdy masz zrobić herbatę z kory, liści i kwiatu, to gotuj naprzód korę, dorzuć potem liści i kwiatu, odsuń potem garnuszek od ognia, nakryj dobrze i niechaj herbata stoi 10-15 minut (…). Można też razem gotować rozmaite gatunki ziół zmieszane poprzednio razem, lepiej jednak twarde składniki gotować pierwej”.

Herbaty dla każdego

Recepty i porady są bardzo proste. Można więc zgodzić się ze sławnym naturalistą, gdy twierdzi: „Wszystko cokolwiek polecam w aptece mojej, łatwo może mieć najbiedniejszy nawet człowiek, gdyż zioła rosną na polu w lesie, łatwo je więc znaleźć, ususzyć i podpisane schować. Małą apteczkę każdy mieć może, a jakaż to wygoda sięgnąć do niej zaraz w nagłej potrzebie”.

Oto kilka receptur księdza Kneippa

Zobacz także

świeży kwiat rumianku na łące

Herbatka przy chorobach żołądka i wątroby

Jałowiec 10 ziarnek tłuczonych
Skrzyp 3 g
Piołun 2 g

Herbatka przy cierpieniach nerek

Głóg 3 g
Owsiana słoma 7 g

Herbatka na wypadanie włosów

Ugotuj suszonej pokrzywy z octem, odwarem nacieraj co drugi dzień głowę na noc. Dobrze działa również łopuch (łopian), kup go w aptece pod nazwiskiem Radix Bardanae, gotuj z octem i nacieraj co drugi dzień głowę. Od czasu do czasu nacieraj dla odmiany oliwą czystą.

Więcej porad i przepisów, m.in. na nerwowość, wrzody, migreny, oparzenia, obrzmienia nóg i wiele innych znajdziecie w książce „Kuracje najsławniejszych zielarzy i naturalistów” dostępnej w ofercie Wydawnictwa Gaj.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.