Teraz czytasz...
Kwasy omega-3 w oleju z kryla
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kwasy omega-3 w oleju z kryla

-tekst sponsorowany-

Poławiany w krystalicznie czystych wodach Arktyki kryl to jednocześnie gwarancja zdrowia dla nas, jak i alternatywa dla często pełnych metali ciężkich i łowionych w złych warunkach ryb.

Kryl to stosunkowo mało znana u nas ryba (czy raczej stworzenie morskie, bo z wyglądu bardziej przypomina krewetkę), jednak warto przyjrzeć mu się bliżej. Dziś większość ryb i owoców morza na naszym rynku pochodzi z upraw, które nie mają korzystnego wpływu na nasze zdrowie. W XXI wieku większość łososi, które trafiają na nasze stoły różowy kolor zawdzięcza barwnikowi a tilapia z Chin karmiona jest często antybiotykami. Kryl wyróżnia się na tym tle, ponieważ pozyskiwany jest z krystalicznie czystych wód Arktyki. Nie znajdziemy w nim więc metali ciężkich, antybiotyków, leków czy zanieczyszczeń, które większość ryb pobiera z niezbyt czystych wód, w których są hodowane.

Zobacz także

dynia

Podwodne bogactwo

Kryl żywi się rosnącym na głębokości 1000 metrów fitoplanktonem, który jest niezwykle cennym źródłem kwasu omega-3. Rośliny spotykane na tej głębokości na Arktyce są jednymi z najczystszych na świecie. Kwas omega-3 występuje głównie w rybach i dobrej jakości tłuszczach, których w naszej codziennej diecie jest często zbyt mało. A jest ważny dla zdrowia każdego – od dzieci, przez kobiety w ciąży, po osoby starsze. U dzieci umożliwia on prawidłowy rozwój mózgu, co szczególnie istotne dla efektywnej nauki i zmniejszenia typowych u nastolatków wahań nastroju. Udowodniono też, że prawidłowa suplementacja kwasem omega-3 może zapobiec przedwczesnemu porodowi u kobiet w ciąży. Osoby starsze docenią pozytywne działanie kwasów w prewencji zawałów i chorób serca.

Niezbędne dla mózgu

Kwasy omega-3 to 60 % kwasów niezbędnych do pracy naszego mózgu. Osoby, które stale mają zbyt niski poziom tych substancji w organizmie osiągają gorsze wyniki w pracy umysłowej, mają słabsze serce, problemy ze skupieniem i pogorszony nastrój. Dlatego sięgnąć po niego powinny też panie, które są wiecznie na diecie – mogą dzięki temu nadal rezygnować z tłuszczów a jednocześnie dostarczać sobie niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowym bonusem będą mocniejsze włosy i paznokcie, które do zachowania zdrowia potrzebują właśnie tych kwasów tłuszczowych.

Fitoplankton zawiera też jeden z najsilniejszych na świecie antyoksydantów – astaksantynę. Chroni ona komórki ciała przed starzeniem, jest więc wartościowa dla każdego, komu zależy na młodym wyglądzie, sprawności czy zdrowym sercu.

Łatwiej się wchłania

Warto zwrócić też uwagę na przyjazną naszemu organizmowi formę oleju. „Zwykły” olej rybi czy nawet olej z siemienia lnianego ma formę trójglicerydu. W naszym ciele zamienia się on w formę fosfolipidu, który następnie jest przyswajany. Olej z kryla od początku ma formę fosfolipidu, przez co lepiej i szybciej się wchłania.

Oczywiście jak w przypadku każdej żywności, kupując kryla warto sprawdzać jego pochodzenie i certyfikaty. Dobrze, jeśli nasz kryl był pozyskiwany w sposób odpowiedzialny – w przeciwnym razie przyczynimy się do zanikania tego gatunku. Dziś dzięki ekologicznemu połowowi odławia się jedynie niecały procent wszystkich kryli a w przyszłości liczba ta wyniesie maksymalnie 9 %. Ma to zapobiec losowi łososia czy tuńczyka, których populacja mocno ucierpiała na skutek połowów i dziś muszą być hodowane sztucznie. Dobrze, jeśli do połowu kryla są używane eko-technologie, takie jak Eco-Harvest, która umożliwia podczas połowuoddzielenie kryla od innych stworzeń morskich, które następnie zostają uwolnione z sieci.

Więcej o produktach z kryla : http://biowitalni.pl/28_thinkkrill

źródła:

http://www.businessinsider.com/disgusting-truths-about-asian-aquaculture-2012-10
http://www.1000dni.pl/1000-dni-zywienia-dziecka/planowanie-ciazy-i-ciaza/ciaza/120-kwasy-omega-3-moga-zmniejszyc-ryzyko-przedwczesnego-porodu
http://www.nazdrowie.pl/artykul/dzialanie-kwasow-omega-3-na-organizm-czlowieka
http://thinkkrill.co.uk/

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.