Teraz czytasz...
Kwas chlebowy coraz popularniejszy wśród Polaków
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kwas chlebowy coraz popularniejszy wśród Polaków

Badania rynkowe wskazują, że coraz więcej Polaków sięga po kwas chlebowy. Nic dziwnego, bo dostępność tego napoju rośnie. Niestety skład i jakość szeroko dostępnych napojów nierzadko pozostawia wiele do życzenia pod kątem zgodności receptury z tradycją i naturalności.

Skórki chleba, osobliwie razowego pospolicie palone w wodę wrzucone, czynią napój dla słabych orzeźwiający i posilający – tak w XVIII wieku zachwalał napoje z razowego chleba sławny ksiądz Krzysztof Kluk (znany z wielu dzieł poświęconych m.in. ziołom i botanice). Kwasy chlebowe sporządzano nie tylko z razowego chleba albo skórek, o czym pisze Kluk, ale także z samego zacieru mąki żytniej lub mieszaniny mąki żytniej z chlebem. Obecnie przez wiele lat zapominany tradycyjny napój jakim jest kwas chlebowy powraca do łask. W latach 2012 – 2014 producenci kwasu chlebowego odnotowali znaczne wzrosty sprzedaży zarówno w ujęciu wolumenowym, wartościowym jak i ilościowym (niestety w komunikatach prasowych nie podano konkretnych wartości).

Rynkowym liderem jeżeli chodzi o sprzedaż i dostępność jest firma Van Pur odpowiadająca za 67,8 proc. wartości sprzedaży wielkościowej w tej kategorii w okresie czerwiec-lipiec 2014. Największym powodzeniem, podobnie jak na rynkach naszych wschodnich sąsiadów, cieszą się w kwasy w dużych 1,5 litrowych opakowaniach.

Zanim kupisz kwas chlebowy

Sięgając po kwas chlebowy warto przestudiować jego skład gdyż obok produktów naturalnych w szerokiej sprzedaży pojawiły się także napoje, które produkt naturalny jedynie udają i naszpikowane są chemicznymi dodatkami. 

„Niszą w niszy” jest kwas chlebowy z certyfikatem BIO, w tej kategorii mamy jak na razie jednego producenta, firmę „EKO-NATURA” z Łasku, która certyfikatem na 5 smaków kwasu chlebowego (tradycyjnym, o smaku jeżynowym, malinowym, suszonych owoców, z dodatkiem chmielu) dysponuje od 31 stycznia 2013.

Zobacz także


Karol Przybylak,

Dane rynkowe na podstawie komunikatów firmy Van Pur

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.