Kupują żywność EKO razem!

Fenomen zakupów grupowych nie ominął żywności ekologicznej. W krajach Zachodniej Europy coraz popularniejsze staje się zjawisko Grup (kooperatyw) konsumenckich, nazywanych Food Co-ops (ang.: Food Cooperatives). Konsumenci żywności BIO łączą się w grupy aby wspólnie zamawiać więcej i taniej.

Członkowie grup i spółdzielni konsumenckich są jednocześnie klientami jak i właścicielami swojej spółdzielni. Tworzą ją, decydują o sposobie jej działania i organizują wspólne zakupy. Zazwyczaj grupy te nie są przesadnie sformalizowane, komunikują się przede wszystkim za pomocą Internetu.

Szczególną popularnością cieszą się we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Od czasu do czasu organizowane są nawet specjalne szkolenia dotyczące organizacji Food-Coops (np. prez brytyjskie Soli Association).

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Jak działają grupy i spółdzielnie konsumenckie nastawione na dostarczanie żywności ekologicznej?

Na przykład dokonują wspólnych zakupów w hurtowniach i bezpośrednio od rolników oraz producentów ekologicznych. Zamawiają także regularne, bezpośrednie dostawy produktów od ekologicznych rolników z regionu (takie większe zamówienia, odbierane w jednym miejscu to dobre rozwiązanie zarówno dla sprzedających jak i kupujących). Za magazyn Food Co-ops służyć może jakieś małe pomieszczenie, czy garaż należący do jednego z członków. Członkowie odbierają produkty w ustalonym czasie bądź po wcześniejszych uzgodnieniach z osobą odpowiedzialną za magazyn.

Kooperatywy spożywcze na Zachodzie Europy postrzegane są jako znakomity sposób na to, by sięgnąć po żywność ekologiczną a jednocześniej nie naruszyć poważnie domowego budżetu.

Sprawdźcie jak działa grupa konsumencka Local Harvest (Lokalne Żniwa) w USA.

 

 

W Polsce także powstają pierwsze kooperatywy spożywcze, powstają oddolnie lub za sprawą sprzedawców żywności ekologicznej. Pierwsze polskie zorganizowane kooperatywy spożywcze działają już w Łodzi i Warszawie.

Znacie jakieś inne? Napiszcie o nich na redakcja@biokurier.pl  Chętnie opiszemy je na naszych łamach.

Warto wiedzieć!

Organizowanie się konsumentów to nie jedyna forma rozwoju sprzedaży bezpośredniej żywności ekologicznej. Inne to kiermasze, jarmarki, czy sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa.
Dowiedz się więcej o tym dlaczego warto kupować bezpośrednio i lokalnie.

Andrzej Szeremeta
autor jest pracownikiem IFOAM EU Group w Brukseli
i współpracownikiem Zielonego Instytutu

artykuł został opublikowany w 17 (2/2011) numerze Biokuriera! Jeżeli prowadzisz sklep z żywnością ekologiczną i chciałbyś / chciałabyś współpracować przy dystrybucji pisma, zapraszamy do współpracy! Rozdawaj BiokurierBrak postów do wyświetlenia