Teraz czytasz...
Kosmetyki naturalne i ekologiczne a alergie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kosmetyki naturalne i ekologiczne a alergie


Aromaty, barwniki w farbach do włosów i konserwanty – to najczęstsze przyczyny objawów alergicznych powodowanych przez kosmetyki. Testy wykazują wiele podrażnień skóry i alergii spowodowanych przez konwencjonalne, dostępne w szerokiej sprzedaży produkty. Zdarza się, że objawy alergiczne występują także w przypadku kosmetyków naturalnych mimo że nie zawierają one sztucznych dodatków. Dlaczego?

 

Naturalne substancje także mogą mieć efekty uboczne a objawy alergiczne zależą także od wykorzystanej ilości kosmetyku oraz indywidualnych predyspozycji.  Dlatego wrażliwi ludzie mogą przejawiać objawy alergiczne przy stosowaniu kosmetyków naturalnych. Wtedy najlepiej po prostu zrezygnować z używania danego produktu (bądź produktów zawierających konkretny naturalny składnik). Podrażnienia powinny zniknąć gdyż wszystkie składniki kosmetyków ekologicznych są degradowalne i nie akumulują się w ciele ludzkim. Inaczej jest w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Wiele z zawartych w nich substancji akumuluje się w tkance tłuszczowej. Około 6000 różnych substancji oraz 2500 syntetycznych aromatów dopuszczonych jest do użycia przy w produkcji konwencjonalnych kosmetyków.

Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków ekologicznych i naturalnych. Powstają sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży takich produktów. Zainteresowanie nimi przejawiają także markety oraz specjalistyczne sklepy z ekologiczną żywnością. Warto jednak kupować je uważnie i szukać na nich odpowiednich znaków. Tak aby nie dać się zwieść najróżniejszym trikom i sztuczkom stosowanym przez konwencjonalnych producentów, którzy nierzadko bardzo pochopnie używają słowa „naturalne”. Najlepiej jest szukać kosmetyków ekologicznych oznakowanych, którymś z logosów zamieszczonych u dołu tego artykułu. Oznacza to, że wybrany przez nas produkt spełnił ściśle określone kryteria uzgodnione przez największe europejskie jednostki certyfikujące. Zapoznać się z nimi (w j. angielskim) można na stronie: http://www.cosmos-standard.org

Firmy i konsumenci zainteresowani kosmetyką naturalną zainteresować się mogą największymi światowymi targami w tej dziedzinie – Vivanness. Odbywaja się one w Norymberdze wraz Targami BioFach, w tym roku w dniach 17-20 lutego. Więcej informacji na http://vivaness.de oraz w polskim przedstawicielstwie Targów Norymberskich, firmie Meritum S.C. (e-mail: meritum@meritum.it.pl)

Informację na temat zależności między kosmetykami a objawami alergicznymi zamieściła niemiecka firma doradczo-handlowa Hatubalance. Więcej  przeczytać można w j. niemieckim:

http://www.hautbalance.de/kein-allergieverdacht-ct-365-1.html?sessID=omb3db3v8sagcl69j1il2ki3ce62p52p

Poniżej oznakowanie ekologicznych kosmetyków:

Zobacz także

mężczyzna wyrzuca tort do śmieci

 (kp)

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.