Włochy. Kooperatywy spożywcze bardzo popularne

O 68% zwiększyła się liczba grup konsumenckich zamawiających wspólnie ekożywność, 32% więcej rolników ekologicznych sprzedaje żywność BIO bezpośrednio z gospodarstw, organizowanych jest także o 10% więcej ekobazarów – to liczby z raportu „Tutto BIO” opublikowanego przez włoską organizację BioBank.

 

Grupy zamawiające wspólnie żywność (nazywane także kooperatywami spożywczymi, czy też Food Coops) stają się coraz popularniejsze we Włoszech. W 2007 roku było ich 356, a w 2009 już 598 co oznacza przyrost o 68% w ciągu 3 lat. Food Coops cieszą się szczególną popularnością w północnej części Półwyspu Apenińskiego (tam znajduje się 58% z nich). W Toskanii na 100 000 mieszkańców przypadają dwie kooperatywy spożywcze.

 

Sprzedaż żywności ekologicznej w gospodarstwie także zyskuje coraz więcej entuzjastów. W 2007 r. odnotowano 1645 rolników prowadzących taką działalność, a w 2009 było ich 2176 (wzrost o 32% w ciągu 3 lat). Przy 1111 gospodarstwach działają restauracje a 1065 to gospodarstwa agroturystyczne, które oferują także nocleg i catering.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
Wyraźny wzrost zaobserwowano także wśród sklepów internetowych oferujących żywność ekologiczną. Od 2007 roku jest ich 25% więcej. Obecnie we Włoszech działają 132 tego typu sklepy.

 

We Włoszech przybywa także bazarów z żywnością ekologiczną. W 2007 roku było ich 204, a w 2009 odnotowano 225, co oznacza wzrost o 10%.


Sytuacja w Polsce

 

Spośród wszystkich trendów zaobserwowanych we Włoszech, w Polsce najbardziej zauważalny jest dynamiczny rozwój internetowego handlu żywnością ekologiczną. W ciągu kilku ostatnich lat eko-sklepy internetowe rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Jeszcze 3-4 lata temu było ich kilkanaście obecnie ich liczbę można szacować na kilkadziesiąt (większość z nich to także sklepy stacjonarne). Niestety nie są dostępne twarde dane.
Pozostałe kanały dystrybucji rozwijają się stosunkowo wolniej. W Polsce mamy 5 odbywających się regularnie (co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc) jarmarków ekologicznych (trzeba jednak zauważyć, że w 2007 r. czynna była tylko 1 taka inicjatywa…). Podobnymi liczbami opisać można zjawisko kooperatyw spożywczych.

 

Cotygodniowa porcja BioInformacji do Twojej skrzynki e-mailowej – zapisz się na nasz newsletter (lewy dolny róg strony)

 <!–[if !supportLineBreakNewLine]–>
<!–[endif]–>

Brak postów do wyświetlenia