Teraz czytasz...
Kiełki – przegląd odmian
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kiełki – przegląd odmian

Kiełki to znakomite źródło witamin i minerałów. Zima i początek wiosny to okres, gdy wiele osób pyta o suplementy diety zawierające witaminy i minerały. Tymczasem wystarczy odpowiednie naczynie, niewielka ilość wody oraz to, co najważniejsze: ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych lub warzyw, by zapewnić sobie zestaw witamin i minerałów jak najlepszej jakości!

Do tego dochodzą jeszcze białka, tłuszcze i cukry proste – wszystkie te składniki odżywcze mogą być dostępne dzięki kiełkom. Zwyczaj prowadzenia uprawy i spożywania kiełkowanych nasion wywodzi się z Azji. Od wielu wieków stanowią one składnik tamtejszej kuchni.

Małe rozmiarem, silne witaminami i minerałami

Właściwości odżywcze skiełkowanych nasion zostały rozpowszechnione w XX w. dzięki badaniom amerykańskiego naukowca dr. Clive’a McKay’a, który na przykładzie kiełkujących ziaren owsa stwierdził, że zawartość witaminy C wzrasta w ciągu 72 godz. o 60%, witaminy E o 33%, zaś sole mineralne wraz z mikroelementami tworzą związki łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.

Przegląd poszczególnych rodzajów kiełków. ich właściwości i zastosowanie

Kiełki słonecznika, rzodkiewki, lucerny, fasoli mung i adzuki 

Są dobrym źródłem polifenoli (związków o właściwościach antyoksydacyjnych, chroniących komórki przed atakami wolnych rodników)

Kiełki soi, lucerny, koniczyny

Dostarczają fitoestrogenów, które mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i osteoporozę.
Należy jednak pamiętać, że produkty zawierające fitoestrogeny nie powinny być stosowane u osób już chorujących na nowotwory hormonozależne.

Rzeżucha – jeden z najpopularniejszych rodzajów kiełków

Kiełki nasion gorczycy i rzeżuchy (pieprzycy), rzodkiewki

Polecane są osobom borykającym się z wypryskami skórnymi, a także w takich dolegliwościach przewodu pokarmowego, jak: niestrawność, nieżyty żołądka i jelit. W kiełkach rzeżuchy wśród składników mineralnych występuje jod, co powinny wziąć pod uwagę osoby z chorobami tarczycy.

Kiełki nasion dyni

Zawierają dużo żelaza 11,2 mg/100 g, zalecane są przy anemii, a ponadto w schorzeniach gruczołu krokowego ze względu na zawartość fitosteroli.

Kiełki buraka

To dobre źródło żelaza i kwasu foliowego. Powinny o tym pamiętać osoby z anemią, zwłaszcza jeśli źle tolerują preparaty żelaza. Kiełki buraka posiadają także właściwości odkwaszające, zaś obecna w nich betacyjanina wykazuje właściwości antynowotworowe.

Czytaj więcej na temat buraka

Kiełki zbóż

Zobacz także

wątróbka drobiowa z cebulą w sosie śmietanowym

Polecane są ze względu na dużą zawartość witamin o właściwościach antyoksydacyjnych, jako pokarm przeciwdziałający starzeniu się.

Kiełki kozieradki

Ze względu na specyficzny smak nie każdemu mogą smakować. Pamiętajmy, aby nie były zbyt przerośnięte, najlepiej, by odpowiadały długości ziarna, wówczas nie będą gorzkie. Zalecane są w celu zwiększenia wydzielenia soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego dla osób mających problemy z trawieniem.

Kiełki fasolki adzuki

Polecane są z przy chorobach trzustki i nerek oraz w anemii.

Artykuł pochodzi z drukowanej edycji Biokuriera

Joanna Typek

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.