Teraz czytasz...
Kawa na ławę”. Wesprzyj projekt i dowiedz się więcej o twojej małej czarnej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
NaturaFood & BeEco | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
NaturaFood & BeEco | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Kawa na ławę”. Wesprzyj projekt i dowiedz się więcej o twojej małej czarnej

 Chcielibyśmy, abyście trochę się poznali: wielbiciele małej czarnej z rolnikami uprawiającymi kawowe krzewy. Zapraszamy na kawę! – mówią Aga i Borys Bińkowscy, którzy postanowili zintegrować kawoszy z producentami kawy. W ramach projektu producenci przyjadą do Polski, ale jest także szansa pojechać za Ocean zobaczyć co dzieje się zanim kawa trafi do filiżanki…Wszystko uda się pod warunkiem, że za pośrednictwem crowdfundingu uda się zebrać odpowiednią ilość funduszy.

W Polsce, w Europie większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić poranka bez kawy. Z kolei TAM, w Peru, Hondurasie czy Etiopii dla wielu jest ona całym życiem – źródłem utrzymania, krajobrazem, kulturą i tradycją. Od lat naszym marzeniem jest stworzenie sytuacji, gdzie kawę można by poznać, dotknąć i kupić niemal tak, jak kupujemy jabłka na wiejskim targu – wprost od sadownika. Zapytać jakie w tym roku zbiory, czy nie za bardzo pada i czy owoce ładnie się zawiązują. Usłyszeć o nowej maszynie do obłuskiwania kawowych owoców, popsutej ciężarówce do zwożenia worków z ziarnem z gór czy nadziejach związanych zastosowaniem nowych, ekologicznych metod upraw – mówią Aga i Borys Bińkowscy. -Chcielibyśmy, abyście trochę się poznali: wielbiciele małej czarnej z rolnikami uprawiającymi kawowe krzewy. Zapraszamy na kawę – dodają.

Projekt „Kawa na ławę”, czyli…

W ramach projektu zorganizowane zostaną spotkania podczas których zapoznać będzie się można z procesem produkcji kawy. Opowiadać będą rolnicy ze spółdzielni Cunavir z miejscowości Villa Rica w Peru. -Być może zaprosimy ich do Polski lub zabierzemy kogoś z Was w odwiedziny do Peru. W Polskę ruszy mobilna prezentacja fotografii pokazujących drogę od peruwiańskiej szkółki kawowych krzewów do Twojej filiżanki. I, co najważniejsze, będziemy wąchać, smakować, próbować – mówią organizatorzy.

Bez kawy się nie obędzie

W ramach inicjatywy zakupionych zostanie co najmniej pół tony zielonych ziaren kawy. W ten sposób wesprzemy farmerów zrzeszonych w spółdzielni Cunavir w najlepszy z możliwych sposobów – sprawiedliwie nagradzając ich ciężką pracę – mówi Aga Bińkowska. Kawa pozyskiwana będzie wyłącznie z certyfikowanych ekologicznie upraw, z czym wiązać będzie się wyższe wynagrodzenie dla spółdzielni, a rolnicy otrzymają dodatkowo premię Fair Trade.

 

Aby projekt się udał…

Potrzebne jest wsparcie, którego organizatorzy poszukiwać będą za pośrednictwem portalu Polak Potrafi. Budżet akcji oszacowano na 30 tysięcy złotych – już wkrótce będzie można udzielać wsparcia.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: PolakPortrafi.pl Bieążce wiadomości tutaj: www.facebook.com/pizcadelmundo

Biokurier jest partnerem medialnym tej inicjatywy a Aga i Borys Bińkowscy regularnie przybliżają ideę Fair Trade na łamach drukowanej wersji naszego pisma.

Zaprenumeruj Biokuriera

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.