Teraz czytasz...
Katalog produktów bezglutenowych ze znakiem przekreślonego kłosa dostępny
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Katalog produktów bezglutenowych ze znakiem przekreślonego kłosa dostępny


Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej udostępniło na swojej stronie wykaz polskich produktów licencjonowanych symbolem Przekreślonego Kłosa. To duże ułatwienie dla zainteresowanych żywnością bezglutenową.

Katalog zawiera nazwy 1300 produktów oraz informacje, gdzie można je kupić.  Przekreślony Kłos to prawnie zastrzeżony znak towarowy, symbolizujący produkty bezglutenowe, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej.

System znakowania jest częścią Europejskiego Systemu Licencyjnego (ELS). W Polsce jedyną organizacją uprawnioną do nadawania licencji Przekreślonego Kłosa jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Zanim producent na mocy umowy licencyjnej zdobędzie prawo do opatrzenia swojego produktu symbolem Przekreślonego Kłosa, przeprowadzane są audyty w zakładzie produkcyjnym. Produkt badany jest również pod kątem zawartości glutenu w akredytowanych laboratoriach (dopuszczalna ilość glutenu: poniżej 20 ppm). Wszystko po to, by zapewnić konsumentom maksymalny poziom bezpieczeństwa.

W ciągu sześciu lat umowy licencyjne z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej podpisało 70 firm. Są wśród nich zarówno duże koncerny, jak i małe przedsiębiorstwa rodzinne. W Polsce kupić można również licencjonowane produkty zagranicznych firm. Są wśród nich takie marki jak: Schär, Nutrifree, Nestle, Sam Mills, Bauckhof, Proceli.

Badania ankietowe przeprowadzone przez Coeliac UK oraz Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej potwierdziło, że aż 97 proc. konsumentów chciałoby znaleźć symbol Przekreślonego Kłosa na wszystkich produktach wolnych od glutenu. Nie wymagałoby to od nich czytania etykiet i dawało gwarancję, że sięgają po produkt bezpieczny.

Zobacz także

bułeczki proziaki

Wykaz dostępny jest na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Kolejna aktualizacja listy planowana jest na jesień 2016 roku.

Oprac. Agnieszka Gotówka

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.