Już wkrótce rusza wrocławski EkoJarmark

W dniach 30.03 – 06.04.2012 we Wrocławiu odbędzie się EkoJarmark. Prezentujemy program imprezy.

Tegoroczna wiosenna edycja Ekojarmarku odbędzie się w dniach 30.03-06.04 tradycyjnie już na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Tym razem hasłem przewodnim tego wydarzenia będą „Odpowiedzialne zakupy”. Warto bowiem pamiętać, że jarmark ekologiczny to nie tylko miód z pasieki i kowalstwo artystyczne.

Celem przedsięwzięcia jest wsparcie regionalnych ekologicznych producentów, ale także promowanie odpowiedzialnej postawy konsumenckiej.

Jak zapowiadają organizatorzy: W najbliższy weekend na Jarmarku uszyjemy portfeliki z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, udekorujemy Jarmarkowe stoliki, przewietrzymy szafę i wymienimy się ubraniami na wiosennej wymianie ciuchów w barze wegetariańskim VEGA oraz przygotujemy nasze rowery do sezonu wraz z Wrocławską Inicjatywą Rowerową. W między czasie najmłodsi będą mogli malować, konstruować i bawić się w jarmarkowym dziecięcym kąciku.  W ciągu tygodnia wszystkich myślących już o wakacjach zapraszamy na spotkania podróżnicze w duchu opowiedzianej turystyki. Wybierzemy się do Gruzji, Iranu, Indii, Nepalu i na Spitsbergen.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

 

 

Oto szczegółowy program:

Piątek – 30.03.2012
„Stoliczku nakryj się” – malowanie na płótnie, godz. 12.00 – 15.00, Jarmark, udział bezpłatny
Wraz z chętnymi, używając farb i nieograniczonej fantazji, stworzymy kolorowe obicia na Jarmarkowe stoliki, które będą służyć nam podczas całej wiosennej edycji, żeby przysiąść i odpocząć przy dobrej kawie i jarmarkowych smakołykach.
Zapraszamy dzieci i dorosłych

Sobota, 31.03.2012
Warsztaty recyklingowego szycia, godz.  12:00 – 15:00, Jarmark, udział bezpłatny
Ze starych banerów, torebek foliowych, kartonów po mleku i guzików wyczarujemy wspólnie portfele, torebki na odpowiedzialne zakupy oraz etiu na różowe okulary. Warsztaty poprowadzi Kasia Zarębska.
Kącik Dzieci – warsztaty i zabawy, godz. 15:00 – 18:00, Jarmark, udział bezpłatny
Zapraszamy najmłodszych na malowanie twarzy oraz wspólną zabawę w Kąciku Dzieci, prowadzonym przez jarmarkowe wolontariuszki.
Dr Bike – napraw swój rower z Wrocławską Inicjatywą Rowerową, godz. 11.00 – 16.00, Jarmark
Warsztaty malowania ceramiki metodą stempelkową, Jarmark, stoisko ceramiki bolesławieckiej Irena
W ciągu dnia będzie można spróbować sił w samodzielnym malowaniu miseczek, kubków i wazoników w tradycyjne, a także mniej tradycyjne wzory.

Niedziela, 01.04.2012
Zrób przeciąg w swojej szafie – wiosenna wymiana ciuchów, godz. 12.00 – 15.00, Bar wegetariański VEGA
Pod hasłem etycznego „Powiększania Garderoby” propagujemy idee bezgotówkowej wymiany i recyklingu, a poprzez nasze działania zachęcamy do wdrażania tej idei w życie codzienne.
Zabierzcie ze sobą to czego będziecie potrzebowały i ometkujcie swoje ubrania by ułatwić identyfikację właścicielki/właściciela. Każda z Was będzie miała osobne stoisko ze swoimi rzeczami. Startujemy wspólnie, więc nie spóźnijcie się.
Akcję pod auspicjami Fundacji Ekorozwoju w ramach Ekojarmarku współorganizują WSS Gniazdko i Romantyczne Aktywistki.
Warsztaty makieciarskie dla dzieci eMSA, godz. 14.00, 15.00 i 16.00, Jarmark, udział odpłatny: 10 PLN/os/45 min
Trzy makieciarskie warsztaty architektoniczne eMSA poprowadzi arch. Anna Rumińska. W czasie warsztatów dzieci będą budować makiety wymyślonych przez siebie jarmarków w miastach, pokazując co ich zdaniem powinno się na takich targowiskach znaleźć pod względem zagospodarowania przestrzeni publicznej. Materiały makieciarskie będą pochodzić z odzysku – zachęcamy dzieci do przynoszenia zbędnych małych opakowań, np. tekturowych (po kremach, pastach, jajkach) lub plastikowych (po zabawkach, listach, sprzętach). Można też będzie wykorzystać suche opakowania z Eko Jarmarku. Bilety wstępu dostępne tuż przed warsztatami.
Dr-Bike – napraw swój rower z Wrocławską Inicjatywą Rowerową, godz. 11.00 – 16.00, Jarmark
Warsztaty malowania ceramiki metodą stempelkową, Jarmark, stoisko ceramiki bolesławieckiej Irena
W ciągu dnia będzie można spróbować sił w samodzielnym malowaniu miseczek, kubków i wazoników w tradycyjne, a także mniej tradycyjne wzory.

W ciągu tygodnia
Spotkania podróżnicze w duchu odpowiedzialnej turystyki
Podróżować czy przejechać? Zwiedzać czy poznać? Jak zaplanować swoją podróż tak, żeby była zgodna z zasadami ODPOWIEDZIALNEJ TURYSTYKI?
Fundacja EkoRozwoju wraz z  Biurem Aktywnych Podróży Brents.pl oraz Kawiarnią Falanster zapraszają na cykl spotkań podróżniczych ze zdjęciami, filmikami i opowieściami.
Miejsce: Falanster, ul. Św. Antoniego 23, Wrocław
Program:
•    Odkryj Gruzję dla siebie – odpowiedzialnie: niezapomniane wrażenia, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, codzienne życie od kuchni,  02 kwietnia , poniedziałek, godz. 18.00
•    Iran, Indie, Nepal oczami odpowiedzialnego podróżnika,  03 kwietnia, wtorek, godz. 18.00
•    Spitsbergen – trekking w tundrze Arktyki, potiomkinowskie wioski i codzienne życie w trudnych warunkach  05 kwietnia, piątek, godz. 18.00

Dodatkowo na Jarmarku

Kampania AntyFutro
Na stoisku kampanii AntyFutro będzie można zapoznać się z materiałami na temat prawdziwego oblicza przemysłu futrzarskiego (ulotki, foldery), podpisać się pod petycją na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce oraz porozmawiać na temat argumentów przeciw hodowlom futerkowy, a przede wszystkim dlaczego futro nie jest ekologiczne, mimo że jest „naturalne”.
Będzie można również zakupić pyszne wegańskie ciasta i w ten sposób wesprzeć kampanię Antyfutro.
Poza tym na Ekojarmarku zagości maskotka kampani, Lisek Rajmund, który pomoże nam w zbieraniu podpisów pod petycją oraz w rozprowadzaniu ulotek.
Pokazy kowalstwa – pokaz prowadzony przez Kuźnię Przygody
Pokazy wyrobu lamp witrażowych – pokaz wykonania lamp witrażowych przy stoisku p. Romana Rywalskiego.

Biokurier jest patronem medialnym Ekojarmarku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia