Teraz czytasz...
Jak wygląda życie w spółdzielni Fair Trade?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak wygląda życie w spółdzielni Fair Trade?

Sprzedająca kawę w systemie Fair Trade tanzańska Spółdzielnia Kagera zdołała wybudować cztery szkoły podstawowe. Część pieniędzy z premii jest przeznaczana na lekarstwa, poprawę infrastruktury oraz szkolenia, podczas których rolnicy uczą się, jak uprawiać kawę wysokiej jakości. Zainwestowano także w kupno 51% akcji w Tanicę ? jedyną fabrykę kawy rozpuszczalnej w Afryce Wschodniej ? pisze Zbigniew Szalbot (www.fairtrade.net.pl).

 
Dzięki uprzejmości Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu ?Trzeci Świat i My?, 6 maja w Toruniu gościł John Kanjagaile, dyrektor ds. eksportu Spółdzielni Fair Trade Kagera w Tanzanii. John przyjechał wraz z Walterem ? emerytowanym wolontariuszem Sprawiedliwego Handlu z Niemiec. Wspólnie odwiedziliśmy dwie toruńskie szkoły: Zespół Szkół nr 7 na Bażynskich oraz Gimnazjum nr 34 im. Tony?ego Halika. W sumie w obu szkołach w trzech spotkaniach udział wzięło ponad 600 osób.
John opowiadał dzieciom o tym, jak żyje się w Tanzanii. Edukacja w tym kraju jest bezpłatna tylko na poziomie szkoły podstawowej ? za naukę w szkołach średnich są pobierane opłaty. Drobni rolnicy, którzy sprzedają kawę na rynku konwencjonalnym, mają duże kłopoty, aby pokryć czesne i zazwyczaj tylko część dzieci (w na ogół licznych rodzinach) chodzi do szkoły.
 
Spółdzielnia Kagera jest dobrym przykładem na to, w jaki sposób rolnicy mogą się organizować, aby zwiększać swoje szanse w handlu kawą. Przeciętny rolnik ma pole wielkości 1 akra, a więc około 4 tys. m2 i jest w stanie zebrać z takiego obszaru około 100 kg kawy w ciągu roku. To zbyt mało, aby wyżywić rodzinę. Przeciętnie za 1 kg kawy rolnicy otrzymują 1,2 USD na rynku konwencjonalnym. Dla porównania w ramach Sprawiedliwego Handlu rolnicy otrzymują 2,5 USD. Niestety, tylko około 30% kawy jest sprzedawana na rynek Fair Trade. Przyczyną jest brak wystarczającej liczby konsumentów, którzy chcieliby kupować kawę Sprawiedliwego Handlu.
Mimo wszystko, w ramach premii Fairtrade udało się wybudować cztery szkoły podstawowe. Część pieniędzy z premii jest przeznaczana na lekarstwa, poprawę infrastruktury (głównie dróg) oraz szkolenia, podczas których rolnicy uczą się, jak uprawiać dobrej jakości kawę. Oprócz tego zainwestowano w kupno 51% akcji w Tanicę ? jedyną fabrykę kawy rozpuszczalnej w Afryce Wschodniej. Dzięki temu spółdzielcy nie muszą już sprzedawać wyłącznie nieprzetworzonych ziaren, ale mogą sami paczkować oraz promować kawę. W ten sposób o wiele większa część pieniędzy wraca z powrotem do Afryki. I o to chodzi w całej inicjatywie ? o dążenie do samowystarczalności tych, którzy w przeciwnym razie byliby skazani na wegetację.
Czy Sprawiedliwy Handel zmienia życie tamtejszych rolników ? John nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości ? zdecydowane TAK dla Sprawiedliwego Handlu.
 
Zobacz galerię zdjęć z toruńskich spotkań
Tekst pochodzi z serwisu www.fairtrade.net.pl
Autor: Zbigniew Szalbot
 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.