Integralny rozwój to idea wokół której koncentruje swoje działania Fundacja Rodzice Przyszłości. Czym jest? W jaki sposób promuje go fundacja?
Wojciech Marciszewski: Rozwój integralny obejmuje 4 sfery: emocjonalną, inteligencję, sferę fizyczną i sferę duchową. Te 4 elementy są także głównymi polami działania naszej fundacji. Ten model udało nam się opracować we współpracy z zespołem ekspertów związanych z naszą fundacją. Jego ideę dobrze oddaje film, który stworzyliśmy.
Jakie działania podejmujecie, aby promować ideę Integralnego Rozwoju?
We wcześniejszych działaniach skupialiśmy się na elementach związanych z wychowaniem, emocjami. W tym roku zamierzamy więcej uwagi poświęcić sferze fizycznej. Chcemy pokazać odpowiedź na pytanie: Jak odżywianie wpływa na to kim się stajemy? Chodzi tu zarówno o odżywanie matki (przed i po ciąży) jak i odżywianie maluchów do 5 roku życia – w najbardziej newralgicznym okresie życia. Chcemy zwrócić uwagę na znaczenie prawidłowego odżywiania i naturalnej suplementacji bo wiele matek ma problem ma z tym, że ich organizmy mają niedobory pogłębiane później w trakcie ciąży.
Chcemy też zwrócić uwagę na pozostałości pestycydów, pasz i metali ciężkich w żywności. W tym kontekście uważam, że warto promować żywność ekologiczną nie tylko za to, co „zawiera”, ale także ze względu na to czego „nie zawiera”. Chcemy uświadomić rodzicom coś z czego mało osób sobie zdaje sprawę – programowanie żywieniowe: to jak matka odżywia się w trakcie ciąży, karmienia i to jak odżywia dziecko w pierwszym okresie determinuje w dużej mierze na jakiej choroby wieku dorosłego będziemy predysponowani żeby zapadać. Jeżeli matka nie będzie się prawidłowo odżywiać, to jej dziecko może mieć skłonności do chorób cywilizacyjnych, dietozależnych. Wpływa to też na sferę umysłową.
Jak takie działania będą wyglądać w praktyce?
Wszystkie nasze kampanie polegają przede wszystkim na tworzeniu materiałów edukacyjnych, np. filmików, artykułów, które będą przekazywały wiedzę. Materiały te będą dostępne bezpłatnie w Internecie. W dużej mierze chcą się skupić na dotarciu przez Internet. W dalszej perspektywie planujemy też organizację wydarzeń „w realu”.
Pierwsza kampania p.t. „Jak urodzić zdrowe dziecko?” skierowana będzie do kobiet w ciąży a druga „Żywienie dla zdrowia” ma trafić do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Chcemy też uruchomić kampanię wspierającą zdrowe żywienie w sklepikach szkolnych, ponieważ jest bardzo możliwe, że przyjęta nowelizacja Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia nie wejdzie w życie ze względu na brak stosownych rozporządzeń. My chcemy promować zdrowe przekąski wśród rodziców dzieci chodzących do szkół i gimnazjów. Projekt będzie rekomendował te przekąski, które według ekspertów są wskazane. Nie będą one zawierały cukru i dodatkowych substancji chemicznych. Chcemy też promować tzw. żywnośćfunkcjonalną, np. batony z dodatkami superfoods. Ważne żeby to były też polskie produkty. Start planowany jest na wrzesień.
Rozpoczynamy współpracę z firmami sektora ekologicznego. Chcemy namawiać je do tworzenia linii produktów które są czymś więcej, np. żywność funkcjonalna.
Sami także uruchomiliśmy sklep z żywnością ekologiczną. Znajdują się tam produkty w cenach możliwie zbliżonych do cen produktów konwencjonalnych. Chcemy pokazać, że takie żywienie może nie być drogie, a dłuższej perspektywie jest tańsze (oszczędzamy na wydatkach na lekarzy i leki). Środki pozyskane ze sklepu przeznaczamy na tworzenie kolejnych bezpłatnych materiałów edukacyjnych.
Zwracacie się przede wszystkim do rodziców. Jak wygląda ich świadomość żywieniowa?
Zmienia się na lepsze, ale bardzo powoli. Grupa rodziców świadomych rośnie, ale w stosunku do mainstreamu, jest wciąż marginalna. Większość rodziców i osób w naszym kraju w ogóle nie zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z nieświadomym odżywaniem. Jeszcze gorzej jest wśród osób starszych. Niedawno uruchomiliśmy nawet projekt dedykowany dla seniorów. Pragniemy skupiać się na propagowaniu dobrych rozwiązań i praktyk. Chcemy pokazywać małe kroki, które pozwolą na lepsze życie i rezultaty.
Rozmawiał: Karol Przybylak