Teraz czytasz...
Jak uprawia się ekologiczne owoce
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Jak uprawia się ekologiczne owoce

Często spożywając i patrząc na smacznie wyglądające owoce nie zastanawiamy się skąd one pochodzą, kto je wyprodukował, w jaki sposób zostały wyprodukowane. Produkcja ekologicznych owoców to długa historia z wieloma wątkami. Produkcja ekologiczna wyklucza stosowanie środków ochrony roślin. Rolnik ekologiczny przede wszystkim stara się zapobiec rozwojowi chorób i szkodników. Kiedy profilaktyczne działania nie poskutkują, wtedy stosuje metody biologiczne, mechaniczne  lub fizyczne.

Rolnik ekologiczny rozpoczynając nową uprawę zwraca uwagę na dobór odmian. Dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych i glebowych są często stare odmiany owoców. Cechuje je także odporność na choroby.

Sprzymierzeńcami sadowników w walce ze szkodnikami są ptaki, małe ssaki i pożyteczne owady. Na przykład, sikory pomagają zwalczać owocówkę śliwkóweczkę, jeże spożywają wiele owadów, a w ograniczaniu liczby mszyc pomocne mogą być pająki, skorki i biedronki. Dlatego rolnik ekologiczny zabiega o to by w gospodarstwie w pobliżu upraw ekologicznych ci sprzymierzeńcy mieli swoje miejsce. Dba on zadrzewienia, zakrzewienia, żywopłoty, głazy, kamienie i oczka wodne.

Zabiegami profilaktycznymi są również usuwanie chorych owoców i części roślin oraz wyłapywanie szkodników w pułapki. Wielu rolników wokół drzewek umieszcza kawałki karbowanego kartonu. Gromadzą i rozwijają się w nim gąsienice i rolnik w odpowiednim momencie usuwa karton wraz ze szkodnikami.

Rolnik ekologiczny ma do dyspozycji także inne metody – środki na bazie substancji mineralnych, wyciągów roślin czy żywych organizmów. Przykładowo, na mszyce często stosowany jest roztwór szarego mydła. Popularne są również wyciągi z czosnku, a do zwalczania gąsienic – preparat z żywymi bakteriami.

By ochronić się przed szpakami, rolnik w trakcie owocowania może okrywać drzewa siatkami ochronnymi, stosować różne metody odstraszające, np. hałas, lub serwować ptakom posiłki, sadząc w pewnej odległości od sadów inne drzewka ze smaczniejszymi ?kąskami?.

W sadach i plantacjach owoców jagodowych, takich jak maliny czy porzeczki wsiewa się czasem rośliny motylkowe jak koniczyny czy łubin, aby zapobiec erozji gleby, utracie składników mineralnych, wiązaniu azotu z powietrza i ochronie przed chorobami i szkodnikami (np. zioła w truskawkach).

W starych sadach często rolnicy utrzymują zwierzęta dostarczające nawozu potrzebnego roślinom oraz spełniające inne dodatkowe funkcje. Kury to znakomite owadożerne ?odkurzacze?, krowy są świetnymi „kosiarkami”. Owce w podobnej roli sprawdzają się świetnie w winnicach. Bez różnorodności zwierząt i roślin w sadach i na plantacjach owocowych produkcja bez środków chemicznych byłaby niebywale trudna.

Rolnicy ekologiczni najczęściej dokonują zbiorów owoców w pełni dojrzałych. Bardzo rzadko stosowane są praktyki zbioru owoców niedojrzałych przeznaczonych do długiego transportu. Nie wykorzystuje się żadnych chemicznych środków do przedłużania trwałości czy opóźnienia dojrzewania. W pełni dojrzałe owoce w naturalny sposób wykształcają na drzewie czy krzewie swój aromat i smak, pożądany przez nas konsumentów.

Zobacz także


Ekologiczne owoce egzotyczne produkowane są według podobnych zasad jak rodzime ekologiczne jabłka czy truskawki. W przypadku, zakupu niektórych z nich, możemy dodatkowo zwracać uwagę czy nie są to owoce sprawiedliwego handlu (o fair trade piszemy w specjalnym dziale).

Nie ma wątpliwości, że ekologiczna produkcja owoców jest trudna. Wymaga wiedzy i doświadczenia od rolnika. Po jego ciężkiej i mozolnej pracy, w harmonii z przyrodą, zarówno on sam jak i my  konsumenci, możemy cieszyć się cudownymi smacznymi i zdrowymi owocami.

Andrzej Szeremeta

Na zdjęciu: Ekologiczny sad prowadzony metodami tradycyjnymi (fot. Zbigniew Przybylak)

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.