Teraz czytasz...
Jak poznać ekologiczne jaja?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak poznać ekologiczne jaja?

Nie wiesz co tak naprawdę oznacza rząd cyferek na kupowanym przez Ciebie jajku? A może tęsknisz za wyrazistym smakiem jajecznicy lub jajka na miękko z czasów dzieciństwa? Przy okazji nadchodzących świąt wielkanocnych warto sięgnąć po jajka ekologiczne. Jak je poznać? Przede wszystkim trzeba wiedzieć co oznacza kod znajdujący się na skorupce. Najważniejsza jest rozpoczynająca go cyfra. To właśnie ona oznacza ona sposób hodowli. I tak, odpowiednio:

 

0

To jaja ekologiczne z certyfikowanych gospodarstw. Kury żyją w kurniku, ale także na powietrzu. Swobodnie grzebią w ziemi, skubią, nie są karmione sztucznymi paszami.

1

To jaja z chowu na wolnym wybiegu. Kury żyją w kurniku, choć mogą z niego wychodzić, grzebać, skubać. Mogą być dokarmiane sztucznymi paszami.

2

Jaja z chowu ściółkowego. Kury są zamknięte w kurniku, ale mogą chodzić swobodnie po ściółce ? na terenie kurnika. Nie mogą wyjść na wybieg.

3

Jaja pochodzące z chowu klatkowego. Kury umieszczone są w klatkach, bez możliwości wyjścia. Wzrost zwierząt jest sztucznie stymulowany, otrzymują one antybiotyki.To najgorszy możliwy sposób hodowli, ale niestety to właśnie te jajka najłatwiej znaleźć na sklepowych półkach. One też najczęściej wykorzystywane są w przetwórstwie

Zobacz także

Widok z góry na świeże warzywa w siatce eko

Zgodnie z unijnym prawem, od 2012 roku hodowla klatkowa ma być ZAKAZANA. Na razie taki zakaz obowiązuje w Austrii i Niemczech. Biokurier rekomenduje jajka z kodem zaczynającym się od ?0?.Dalsze następujące po 0,1,2 lub 3 znaki pozwalają określić miejsce produkcji producenta. Przykładowe oznakowanie jajka ekologicznego może wyglądać tak:

0-PL-1234-2345

Warto wiedzieć, że nie zawsze jajka muszą być oznakowane. Małe gospodarstwa, które utrzymują nie więcej niż 50 kur i sprzedają jajka na rynku lokalnym są wyłączone z tego obowiązku. W tym wypadku rolnik powinien jednak zapewniać pełną informację o pochodzeniu jaj. Jeśli jest to rolnik ekologiczny, powinien pokazać nam certyfikat. Czasami rolnicy ekologiczni oznaczają jaja numerem swojego certyfikatu. (kp)

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.