Irlandczycy coraz częściej sięgają po eko jogurty

Aż o 27% wzrosła w ubiegłym roku sprzedaż jogurtów ekologicznych irlandzkiego potentata w dziedzinie ekologicznego nabiału, firmy Glenisk.

 
Jak donosi Organic Monitor, firma ta dominuje na irlandzkiego rynku eko jogurtów (około 90% udział w ogólnej sprzedaży),  ma także istotny udział na rynku jogurtów konwencjonalnych (11%).Kontrolę nad przedsiębiorstwem sprawuje rodzina Cleary, ale posiadaczem mniejszościowego (36%) pakietu akcji jest jeden z największych koncernów mleczarskich Danone, który szuka swego miejsca także na rynku ekologicznej żywności, a o którym głośno było niedawno w niezbyt pozytywnym kontekście procesu o nieuprawnione używanie komunikatów prozdrowotnych w USA. .

Przeczytaj nasz artykuł: Posmakuj jogurtu EKO!

Francuski potentat mleczarski od 2007 roku promuje na francuskim rynku markę Les 2 Vaches. Po trudnych pierwszych miesiącach, sprzedaż produktów z tym logo wyniosła w 2011 roku 20 milionów Euro i jest to 16% ogólnej sprzedaży eko jogurtów na rynku francuskim. Rynek ekologicznych jogurtów stanowi 2,5% całego francuskiego rynku tego typu produktów.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
Jak zauważają eksperci z Organic Monitor, Glenisk i Danone korzystają z fali silnego popytu na ekologiczny nabiał. Eko mleko i jogurty sprzedają się  w tej kategorii, ale wzrasta popyt także na inne produkty mleczarskie. Jeżeli ta tendencja utrzyma się już wkrótce sektor ekologiczny może mieć problemy z niedoborami podaży.

 

Warto dodać, że sytuacja w Polsce kształtuje się nieco inaczej. Na ekologicznym rynku mleczarskim duże firmy są praktycznie nieobecne. W sieciach handlowych najczęściej spotkać można eko nabiał od Eko Łukty lub czeskiej firmy Olma. W specjalistycznych eko sklepach wybór jest znacznie szerszy, dostępne są produkty drobniejszych przetwórców.

Więcej na ten temat piszemy w artykule:Na co zwracają uwagę klienci eko sklepów kupując jogurt BIO?

źródło: Organic Monitor


Brak postów do wyświetlenia