Teraz czytasz...
Inspirujące menu dla alergików. O książkowej serii „Mama alergika gotuje”
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Inspirujące menu dla alergików. O książkowej serii „Mama alergika gotuje”

-promocja własna-

206 przepisów na potrawy przystosowane do potrzeb małych alergików to efekt wieloletniej pracy Katarzyny Jankowskiej, autorki bloga Mama Alergika Gotuje.

– Stworzyłam bazę bezpiecznych przepisów także po to, aby wymazać ze słownika alergika słowa „inny” i „dziwny”. Od dziś każdy alergik jest po prostu wyjątkowy – tak przyczyny powstania dwóch książek kucharskich: „Mama alergika gotuje. Tradycyjnie” oraz „Mama alergika. Na wyjątkowe okazje” opisuje autorka.

Przepisy zgromadzone w poradnikach są wolne od najbardziej uczulających składników takich jak:

• mleko,
• jajka,
• soja,
• kakao,
• miód,
• seler

Każda z receptur oznaczona jest grafikami, które ułatwiają szybką orientację odnośnie tego kto może, a kto nie, spożywać daną potrawę. Przepisy wzbogacają adnotacje dietetyczki Moniki Maćków.

Zobacz także

odmiany dyni

Ogromnym plusem poradników jest to, że autorka nie proponuje dań ekstrawaganckich i wyszukanych. Zmierzyła się z tradycyjnymi wykorzystywanymi w wielu kuchniach przepisami, ale…  alergeny zostały zastąpione innymi składnikami. – Do przygotowania materiału do książki zaprosiłam moją mamę, babcię Bronię. Znacie już część jej przepisów. Mam nadzieję, że babcia Bronia będzie wzorem dla innych babć, których wsparcie w rodzinach alergików jest bardzo ważne – wyjaśnia.

Na kartach „Mama alergika gotuje. Tradycyjnie” znajdziemy więc przepisy m.in. na: naleśniki orkiszowe, owsianka, gofry, chłodnik z buraków, krupnik, pierogi, łazanki, krokiety, kopytka, kotlet schabowy w panierce, knedle, budynie, sorbet, „mleka” roślinne, kremy czy wreszcie chipsy z jarmużu.

„Mama alergika gotuje. Na wyjątkowe okazje” to z kolei propozycje dobrane do okoliczności takich jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Tłusty Czwartek czy urodziny. Znaleźć można też „zdrowe fast foody” (frytki z batatów, jaglany shake malinowy czy tortille) oraz szereg wypieków.

Wnioski po lekturze obu książek? Chyba nie ma potrawy, której nie dałoby się przygotować nawet gdy lista niedozwolonych produktów jest długa. Trzeba tylko inspiracji i podpowiedzi. Oba poradniki są w tym wypadku bardzo pomocne.

Kup książki w promocyjnym pakiecie na WydawnictwoGaj.pl (53,50 zamiast 57,98)

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.