Grzyby przyciągają do lasów wielu z nas. Sezon na nie właśnie trwa i podobno grzybiarze nie mają na co narzekać. Które z nich zbierane są najczęściej?
Grzyby mają podobno niewiele wartości odżywczych i sporo wody. Obok tych smacznych, są też i te trujące, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Mimo to wraz z początkiem września wielu z nas wyrusza do lasu w poszukiwaniu prawdziwków, maślaków i kurek. Po ich zebraniu pozostaje już tylko ich obranie, suszenie, gotowanie, marynowanie. Typowo polskie? Tak, i o to chodzi!
Borowik szlachetny
Często spotykany zwłaszcza w górach, rzadziej na niżu, zwykle rzadki w okolicach wielkich miast. Aromatyczny grzyb jadalny o szerokim zastosowaniu. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, marynowania, suszenia i do wszelkich innych rodzajów przerobu.
Borowik szlachetny wyróżnia się wśród grzybów wysoką zawartością białka i węglowodanów oraz składników mineralnych. Zawiera spore ilości fosforu, witaminy B2, witaminy B3, a pod względem zawartości żelaza ustępuje tylko… kaszance. Jest też stosunkowo bogatym źródłem magnezu i witaminy C.
Maślak zwyczajny
Nadaje się do duszenia, smażenia i marynowania, może też być przyrządzony w każdy właściwy dla grzybów sposób.
Maślaki można przyrządzać bez ściągania skórki, jednakże bez niej potrawy są bardziej apetyczne, ponadto jej ściągnięcie ułatwia dobre oczyszczenie kapeluszy z ziemi oraz igliwia. Czasem ktoś może nie tolerować maślaków. Nietolerancja objawia się wymiotami i biegunką.
Podgrzybek brunatny
Jest uważany za jeden z cenniejszych grzybów. Nie ma tak dobrego smaku, jak np. borowik szlachetny, ale w kuchni może być wykorzystany na rozmaite sposoby. Nadaje się do marynowania.
Pieczarki
Pieczarki uprawiane są w ogrodach, ale rosną też dziko, w zależności od odmiany. Na farmach wzrastają głównie na nawozie końskim, co jednak nie przeszkadza smakoszom.
Uwaga: nie powinno się spożywać pieczarek na surowo ze względu na obecność rakotwórczych pochodnych hydrazyny.
Pieczarkę można pomylić z trującą pieczarką karbolową. Jest to grzyb jadalny, który ma duży, mięsisty kapelusz.
Wadą pieczarek jest to, że lubią się w nich lęgnąć robaki. Taki egzemplarz nie nadaje się już do spożycia, należy go niestety wyrzucić.
Boczniak
Zaletą tego grzyba jest bez wątpienia to, że jego kapelusz można odciąć od korzenia, obtoczyć w jajku i w bułce, a następnie obsmażyć na patelni. Charakteryzuje się sporą ilością łatwo przyswajalnego białka, kwasu foliowego, aminokwasów, witamin z grupy B i soli mineralnych. W boczniakach obecne jest lowastatyna obniżająca poziom cholesterolu we krwi.
Boczniaki uprawia się głównie na słomie, ale wdychanie oparów wydzielających się podczas tego procesu jest niebezpieczne i może zakończyć się problemami z płucami. Jest dość wytrzymały na mróz, jednak potrzebuje dużo światła.