Fairtrade International odpiera zarzuty wobec systemu Sprawiedliwego Handlu

Na stronach internetowych Foreign Affairs przeczytać można polemikę Harriet Lamb (szefowej Fairtrade International) z pojawiającą się od czas do czasu krytyką ruchu.

Tym, co w sposób szczególny zwraca uwagę w tekście Harriet Lamb, jest odcięcie się od ideologii czy teorii ekonomicznych a nastawienie na praktyczne efekty.

O szerszy komentarz na temat tekstu Harriet Lamb poprosiliśmy Borysa Bińkowskiego:

Spór o Fair Trade toczony jest głównie przez neoliberalnych ekonomistów z jednej strony oraz przedstawicieli organizacji Sprawiedliwego Handlu z drugiej. Ekonomiści atakują go najczęściej z pozycji teoretycznej, wysuwając argumenty, mające niewielkie praktyczne uzasadnienie. Przedstawiciele organizacji Fair Trade odpierają je zarówno na obszarze teorii, jak i praktyki, mocno argumentując, że w ich działaniach nie chodzi o realizowanie misji jednej lub drugiej szkoły ekonomicznej, ale o twardą rzeczywistość.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Neoliberałowie często uważają Sprawiedliwy Handel jako kolejny z elementów szkodliwej, w ich mniemaniu, ingerencji w wolność gospodarczą. Tymczasem ruch ten, tak długo, jak pozostaje dobrowolny, nie wpisuje się w państwowy czy międzynarodowy interwencjonizm. Spór obu stron nie ogranicza się do tych argumentów.

Dyskusja ta przypomina rozmowę dwóch osób, które chcą się wzajemnie przekonać, lecz dążą do zupełnie innych celów. Dla jednego ważna jest swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, dla innego walka z ubóstwem. Polemika Harriet Lamb, obecnej dyrektorki Fairtrade Int., największej organizacji Fair Trade na świecie, z artykułem krytycznym wobec ruchu, dobrze się wpisuje w tą polemikę.

Tekst Harriet Lamb na stronach Foreign Affairs: Fairtrade is Fair. Why The Criticism Is Not

W ostatnim czasie interesująca dyskusja na temat Sprawiedliwego Handlu odbyła się również na łamach czasopisma „Kultura liberalna”. Opinie przeczytać można tutaj: http://kulturaliberalna.pl/2013/12/03/fridell-leszczynski-binkowski-olok-poplawski-co-sie-kryje-za-sprawiedliwym-handlem/

Więcej na temat Fair Trade

Brak postów do wyświetlenia