Teraz czytasz...
Ekologiczny maluch
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Ekologiczny maluch

Rynek związany z ekologicznymi i naturalnymi tekstyliami rozwija się prężnie i szybko.  Wiele osób pragnie ubierać się naturalnie dla własnego zdrowia, ale także dla przyszłości swojej planety. Ale czy istnieje możliwość bycia bio już od najmłodszych lat? Wielu młodych rodziców zastanawia się, czy jest alternatywa dla pieluszek jednorazowych typu ?pampers?? Czy istnieją jeszcze pieluszki bezpieczne i zdrowe dla małych dzieci?

MATERIAŁOWA ALTERNATYWA

Kilka zagranicznych firm, w odpowiedzi na dominację jednorazowych pieluszek, zaproponowało materiałowe pieluszki wielokrotnego użytku. Można je bez problemu kupić w polskich sklepach internetowych. Naturalne pieluszki wykonane są z bawełny, konopi lub bambusa ? to właśnie od rodzaju włókna zależny ich chłonność. Najdelikatniejsze i najbardziej chłonne są pieluszki z włókien bambusowych.

Decydując się na pieluszki wielokrotnego użytku, klienci mają do wyboru trzy opcje: pieluszki formowane wymagające otulaczy (materiał nie jest nieprzemakalny, dlatego wymaga dodatkowej osłony), pieluszki kompaktowe (zwane 3 w 1: otulacz, pieluszka i wkładka) i tak zwane pieluszki z kieszonką, które bardzo szybko się zakładają i schną. Pieluszki wielokrotnego użytku pierze się w pralce w temperaturze od 40o do 60o w zależności od stopnia zabrudzenia.

DLACZEGO PIELUSZKI EKOLOGICZNE SĄ LEPSZE?

Każde dziecko w ciągu 2,5 roku, produkuje około tony odpadów pieluszkowych, które rozkładają się podobnie jak torby foliowe, około 300-500 lat. Dlatego wybór pieluszek wielokrotnego użytku sprawia, że kupujący przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów zarówno przy pierwszym, jak i przy kolejnych dzieciach. Belgijskie badania dowodzą, że użytkowanie pieluch wielorazowych zmniejsza objętość domowych odpadów o około 9%.

Ponadto w pieluchach jednorazowych znajdują się substancje toksyczne, rakotwórcze, a ?nieoddychające? tworzywa powodują wzrost temperatury moszny u małych chłopców z 34° do 37°, co może wpłynąć na późniejszą niepłodność mężczyzn (wykazuje to coraz więcej badań przeprowadzanych na zachodzie Europy).

Wytworzenie pieluch wielorazowych wymaga 4 razy mniej surowców i 1,5 razy mniej energii i wody. Pielucha jednorazowa służy maksymalnie kilka godzin. Pielucha materiałowa jest użytkowana średnio 200 razy.

Stosując pieluchy wielokrotnego użytku można podreperować również swój budżet. Jak wyliczyli producenci koszt pieluch jednorazowych przez 2,5 roku wynosi szacunkowo 3420 zł. Komplet 20 pieluch wielokrotnego użytku z wkładką to koszt 1300 zł. Jest to oszczędność rzędu 60% przy pierwszym dziecku oraz 100% przy drugim i kolejnym dziecku.

Pieluszki po upraniu i dezynfekcji (np. olejkami eterycznymi z lawendy czy z drzewa herbacianego) mogą być nawet sprzedane w komisie i służyć innemu dziecku.

Pieluszki wielokrotnego użytku pomagają dzieciom pojąć „przyczynę i skutek”, uświadamiając im zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne.

Bio pieluszki lepiej zabezpieczają przed wypływaniem zawartości pieluchy, pod warunkiem, że rodzice odpowiednio dobrali rozmiar dla swojego dziecka.

Ekologiczne pieluszki wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych oraz  uczą dzieci, już od najmłodszych lat, używania rzeczy wielokrotnego użytku.

EKOLOGICZNE JEDNORAZÓWKI

Oprócz pieluszek materiałowych wielokrotnego użytku, na rynku dostępne są także pieluszki jednorazowe, które ulegają szybkiej biodegradacji. Warstwa chłonna szybko się rozkłada, gdyż wykonana jest ze skrobi kukurydzianej niemodyfikowanej genetycznie. Celuloza używana do ich wytworzenia pochodzi z lasów rosnących w ramach zrównoważonego rozwoju i jej wybielanie wykonuje się bez stosowania szkodliwego chloru. By uniknąć przykrych zapachów stosowane są olejki naturalne np. z drzewa herbacianego. Pieluszki zawierają materiał mikroperforowany, co sprawia, że skóra oddycha. Podobnie jak zwykłe  pampersy są łatwe i szybkie w użyciu, dlatego mogą być alternatywą w czasie długich podróży lub podczas wakacji.

TYLKO EKOLOGICZNE

Naturalne, przyjazne dla środowiska pieluszki: tetrowe, materiałowe wielokrotnego użytku lub eko jednorazówki, pomagają zachować zdrowie małym dzieciom. Naturaliści zalecają ich stosowanie, by przeciwdziałać wszelkim alergiom, wysypkom oraz uczuleniom na sztuczne i chemiczne pieluszki typu ?pampers?. Często zakup pieluszek to jednorazowo duży wydatek, ale wydaje się, że na zdrowiu dzieci nie powinno się oszczędzać.

Ciekawe strony dla ?eko rodziców?:

www.ekodzieciak.pl

Zobacz także


www.ekobaby.pl

http://www.pieluszkarnia.pl

http://www.naturalsgroup.com

http://ww.ptitsdessous.com

Zjdęcie zostało zamieszczone dzięki uprzejmości pani Anny Nogajskiej (http://www.ekobaby.pl)

Magdalena Przybylak-Zdanowicz

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.