Teraz czytasz...
Naturalne kosmetyki ze zbóż
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Naturalne kosmetyki ze zbóż

Kosmetyki z pszenicy

Najróżniejsze ziarna zbóż są łatwo dostępnymi środkami służącymi do wyrobu kosmetyków naturalnych oraz domowych. Niepoddawane obróbce, pełne ziarna owsa, jęczmienia i żyta dostarczają organizmowi dużo cennego białka, witamin: E oraz z grupy B. Zmielone w ręcznym młynku na drobny proszek, doskonale oczyszczają skórę i można je stosować zamiast mydła. Dodane do kąpieli działają łagodząco i kojąco na wszelkie podrażnienia i wypryski. Kąpiele owsiane to popularny środek leczniczy przeznaczony dla skóry suchej i wrażliwej.

Domowy peeling owsiany

5 łyżek płatków owsianych, 3 łyżek pokrojonych orzechów włoskich, laskowych lub migdałów, łyżka mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej, łyżka suszonych kwiatów rumianku lub nagietka
Wszystkie składniki zmielić w mikserze, młynku lub moździerzu na drobny proszek. Przesypać do czystej i suchej buteleczki. Na dłoni zmieszać z 1-2 łyżeczki proszku z odrobiną wody.

Otrzymanym peelingiem złuszczać zrogowaciały naskórek.

Peeling orzechowo-owsiany

4 łyżki zmiksowanych lub zmielonych płatków owsianych, 4 łyżki zmiksowanych lub zmielonych migdałów albo orzechów włoskich

Składniki starannie wymieszać. Przesypać do czystego i suchego pojemnika. Przygotować łyżeczkę proszku na dłoni i dodać trochę wody, aby uzyskać gęstą konsystencję. Nałożyć na twarz i wcierać w skórę. Następnie zmyć ciepłą wodą. Stopień zmielenia orzechów decyduje, czy ma to być peeling drobnoziarnisty czy gruboziarnisty.

Peeling z kiełków

1 łyżka dowolnych świeżych kiełków: np. z lucerny, pszenicy, żyta, rzodkiewki, słonecznika itp., 1 łyżeczka mąki ryżowej lub mielonych płatków owsianych
Kiełki pokroić nożem na malutkie kawałki, tak aby peeling miał gładką konsystencję. Dodać odrobinę mąki lub zmielonych płatków owsianych i wody. Otrzymaną papką przetrzeć twarz i ciało, następnie starannie spłukać zimną wodą.

Domowy peeling z pszenicy i jęczmienia

Bogate w białka oraz witaminy E i B są zarodki pszenicy. Dzięki swym kojącym i leczniczym właściwościom świetnie nadają się na delikatny peeling do twarzy. Najlepsze są dla skóry wrażliwej i suchej.
Od wieków znanym środkiem upiększającym jest jęczmień. Można z niego przyrządzić delikatny środek złuszczający, kojący i wygładzający suchą skórę.

Do produkcji domowych kosmetyków można także używać mąki semoliny. Pozyskuje się ją z pszenicy durum, która jest zazwyczaj używana do przyrządzania ciasta makaronowego. Jest gruboziarnista, więc świetnie służy, jako środek złuszczający do gruboziarnistych peelingów.

Przeczytaj także: peeling orkiszowy

Kąpiel z malwą i otrębami

garść dowolnego kwiatu malwy (ok. 100 g), garść otrąb pszennych (ok. 100 g)
Składniki włożyć do lnianego lub bawełnianego woreczka, szczelnie zawiązać lub zaszyć i wrzucić na 5 minut do wypełnionej gorącą wodą wanny, po czym kilkakrotnie wycisnąć. Otręby uczynią skórę miękką i gładką, a malwa działa łagodząco. Oprócz malwy można stosować inne zioła rosnące w przydomowym eko ogródku: lawendę, rumianek, miętę, melisę, różę, nagietek, szałwię itp.

Mleczna kąpiel z otrębami pszennymi

250 g otrąb pszennych (1/4 kilograma), 3 l mleka
By przygotować kąpiel, należy wcześniej przez 15 minut gotować otręby z 3 litrami mleka. Następnie napełnić wannę wodą i wycisnąć otrzymane mleczko  do wanny przez muślinową ściereczkę. Położyć się w mlecznej kąpieli na około 20 minut. W tym czasie można nałożyć na twarz maseczkę z gorącym kompresem z rumianku lub krwawnika. Wytrzeć się do sucha ręcznikiem. Skóra stanie się delikatna i nawilżona.

Kąpiel z dodatkiem mąki owsianej lub pszennej

250 g mąki owsianej lub pszennej (1/4 kilograma)
Wystarczy napełnić mąką lniany lub bawełniany woreczek i włożyć do wanny. Gdy wanna napełni się wodą, woreczek wycisnąć i wyciągnąć. Kąpiel z dodatkiem mąki czyni skórę delikatniejszą i przeciwdziała stanom zapalnym. Naturaliści zalecają taką kąpiel szczególnie w przypadku trądziku na plecach i dekolcie.

Kąpiel relaksująca

1 szklanka jęczmienia, otrąb, płatków owsianych i brązowego ryżu, 4 łyżki suszonych liści laurowych, 4 łyżki suszonych kwiatów lawendy, 4 litry świeżej deszczówki lub przegotowanej wody
Do dużego garnka wlać wodę i wsypać wszystkie składniki. Mieszaninę zagotować. Następnie zmniejszyć ogień i gotować powoli jeszcze przez godzinę. Przecedzić przez sitko lub płótno. Połowę otrzymanego płynu wlać do wanny wypełnionej wodą. Zażywać kąpieli 20 minut lub dłużej. Pozostałą część wywaru przechowywać w lodówce i wykorzystać przy następnej kąpieli.

Aromatyczne bukieciki do kąpieli

pół szklanki świeżych ziół i kwiatów lub 2 łyżki suszonych, 1-2 łyżki płatków owsianych lub jęczmiennych (można również dodać oba rodzaje)

Zioła ułożyć pośrodku dużego kwadratowego kawałka gazy lub muślinu. Dodać płatki. Następnie zebrać razem rogi materiału i zawiązać kawałkiem bawełnianego sznureczka, aby woreczek mógł swobodnie wisieć pod kranem wanny. Gotową wiązkę powiesić pod kranem i napełnić wannę ciepłą wodą. Podczas kąpieli można wyjąć woreczek i masować nim skórę, traktując go jako łagodny środek oczyszczający.

  • ZIOŁA OŻYWIAJĄCE –  rozmaryn, tymianek, szałwia
  • ZIOŁA RELAKSUJĄCE – lawenda, rumianek
  • ZIOŁA ŁAGODZĄCE – rumianek, mięta, nagietek

Przeczytaj: Zioła: zdjęcia i nazwy najpopularniejszych w Polsce ziół

„Sucha kąpiel” z mąki owsianej

Cerę tłustą, suchą i zaczerwienioną dobrze jest przecierać mąką owsianą. Nadaje ona skórze gładkość i jedwabistość, dzięki witaminom z grupy B i wapniowi. Do mąki można dodać kilka kropli wody różanej, octu winnego oraz soku z cytryny.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.