Ekologiczne truskawki zbierzesz sobie sam!

Ekologiczne truskawki prosto z pola, w dodatku zbierane samodzielnie przez klientów – taki system może znakomicie funkcjonować. Przekonuje o tym Janusz Kret ze wsi Kluczowa (woj. dolnośląskie).

Janusz Kret (na zdjęciu prezentuje sadzonki truskawek) prowadzi ekologiczne gospodarstwo o wielkości niespełna 6ha. Certyfikat ekologiczny posiada od 8 lat.

Oprócz plantacji truskawek w gospodarstwie prowadzi także na niewielką skalę uprawy warzyw, które rozprowadzane są w sprzedaży bezpośredniej przede wszystkim wśród mieszkańców odległego o 60 km Wrocławia. W przypadku truskawek dzieje się jednak inaczej. – Chętni do tego by zebrać samodzielnie truskawki zjeżdżają do nas z całej okolicy. Ten pomysł cieszy się dużym powodzeniem, ale na początku trzeba było włożyć trochę pracy by go wypromować. To duże ułatwienie dla rolnika, bo oszczędzam czas, klient z kolei ma satysfakcję z własnych zbiorów, korzystną cenę i pełną gwarancję jakości truskawek – podsumowuje Janusz Kret.

Bazując na doświadczeniach z własnego gospodarstwa a także wiedzy zdobytej w trakcie wizyt w niemieckich gospodarstwach ekologicznych rolnik zdecydował się na uprawę truskawek odmian Korona i Sonata. – Nie tylko znakomicie sprawdzają się one w uprawie ekologicznej, ale także doskonale smakują i nadają się na przetwory – podsumowuje Janusz Kret.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Bardzo ciekawym hobby pana Janusza jest majsterkowanie, samodzielnie skonstruował kilka bardzo ciekawych maszyn rolniczych, o których napiszemy w nadchodzących numerach czasopisma dla rolników ekologicznych Eko Arka. W Eko Arce zamieścimy również dłuższy reportaż z gospodarstwa ekologicznego pana Janusza.

Karol Przybylak

Brak postów do wyświetlenia