Ekologiczna herbata zielona najpopularniejsza w eko sklepach

Spośród wszystkich gatunków herbat (wyłączając herbatki ziołowe), klienci sklepów z żywnością ekologiczną najczęściej sięgają po herbatę zieloną – zauważają handlowcy i dystrybutorzy produktów BIO. Przeczytaj więcej w analizie Biokuriera.

– Nasze doświadczenia wskazują, że w sklepach z żywnością EKO zdecydowanie najlepiej sprzedają się różne odmiany herbaty zielonej. Na drugim miejscu plasowała się zazwyczaj herbata biała, ale jej sprzedaż bywała znacznie niższa niż w przypadku zielonej. Herbata czarna sprzedawała się słabo – relacjonuje Tomasz Czubachowski z firmy Biohurt.

 

Agnieszka Garbolińska z zajmującej się dystrybucją ekologicznej żywności Fair Trade firmy Natura Rzeczy ma podobne spostrzeżenia: – Jeśli chodzi o herbaty bio – to tekst w Naturze Rzeczy więcej sprzedajemy herbat zielonych i białych niż czarnych. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że zwolennicy żywności ekologicznej są świadomi jeśli chodzi o kwestie zdrowotne.

 

Opinię dystrybutorów potwierdzają sprzedawcy. Agnieszka Szeffler – Grudkowska, właścicielka warszawskiego sklepu Eko Zakątek mówi: – Klienci najczęściej sięgają po herbatę zieloną i sypaną  bo coraz więcej klientów ma świadomość, iż wygoda parzenia nie zawsze jest związana z “czystością” i subtelnością smaku herbaty. Zdarzają się pytania o herbaty “zielone smakowe” (w tej kategorii najpopularniejsza jest zielona jaśminowa. Najlepiej sprzedaje się jednak zielona herbata FAIRTRADE, choć nie zauważyłam by klienci przywiązywali dużą wagę do kwestii Sprawiedliwego Handlu.
Informacje o tym, że najlepiej sprzedającą się herbatą jest zielona potwierdza Marcin Klimek z warszawskiego Smaku Natury.

Anna Wicher ze sklepu internetowego ToBio.pl zauważa natomiast rosnące zainteresowanie herbatą białą:  – W wakacje najlepiej sprzedawała się herbata biała Pai mu tan. Dobrze sprzedają się też herbaty zielone oraz Rooibos. Czarne herbaty sprzedajemy w ilości minimalnej.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Rynek herbat BIO a rynek herbat konwencjonalnych

Rynek ekologicznych herbat  znacznie odróżnia się więc od konwencjonalnego, na którym zdecydowanym liderem jest herbata czarna (stanowi ona według różnych danych od  45% do 70% sprzedawanej w Polsce herbaty). Fakt dużej popularności zielonej herbaty w eko sklepach wiązać można z wyższą świadomością jej zalet zdrowotnych wśród klientów. Zresztą wzrost zainteresowania herbatą zieloną zauważalny jest także „w konwencji”. Według firmy badawczej Euromonitor International 2010 r. wydatki Polaków na ten produkt wzrosły o 23 proc.

Zapraszamy do udziału w herbacianym konkursie!

Najpopularniejsze marki herbat zielonych na polskim eko rynku: Sonnentor, Destination BIO, Oxfam Fairtrade, Hyperica, Terrasana,

O zaletach zdrowotnych różnych rodzajów herbat przeczytać będzie można w najbliższym numerze drukowanego Biokuriera, który już we wrześniu pojawi się na półkach sklepów z żywnością ekologiczną w całej Polsce. Zapraszamy do lektury! Informacje dla sklepów eko chcących dystrubuowac pismo znaleźć można na stronie: www.rozdawaj.biokurier.plBrak postów do wyświetlenia