Teraz czytasz...
Eko rzeżucha nie tylko na wielkanoc!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Eko rzeżucha nie tylko na wielkanoc!


Rzeżucha to nie tylko tradycyjna ozdoba wielkanocnego stołu, ale także pełny witamin przysmak, który z łatwością można wyhodować we własnym domu. Maleńka roślinka kryje w sobie witaminy A, B, C (ma jej tyle co sok z cytryny) E, PP, K. Doceniana jest także za wysoką zawartość soli mineralnych. Pomaga usuwać toksyny z organizmu a nawet pozytywnie wpływa na urodę. Dziś polecamy ekologiczną rzeżuchę!

Wiosenne zmęczenie pojawiające się u coraz większej liczby osób, a będące skutkiem witaminowego wygłodzenia i cywilizacyjnych wygód, najlepiej pokonywać regularnym ruchem na świeżym powietrzu. Z drugiej strony warto również dostarczać organizmom niezbędne witaminy.

Obecnie trudno komukolwiek polecać przenawożone i zawierające sporo szkodliwych związków nowalijki. Zwłaszcza zaś wystrzegać się trzeba wszelkich zielenin sprowadzanych z krajów zachodnich, mimo, że wyglądają ponętnie. Jak więc sobie radzić w takich sytuacjach?

Jednym z prostszych rozwiązań będzie włączenie do diety rzeżuchy. Co ciekawe, władcy starożytnego  Egiptu nakazali podawanie niewolnikom soku z rzeżuchy dwa razy dziennie, aby zwiększyć ich wydajność!

Jak przyrządzać rzeżuchę? Nasionka wysypane na zmoczoną gazę rozłożoną na talerzu, miseczce bardzo szybko kiełkują i rosną (można też wykorzystać kiełkownicę). Już po 5-7 dniach otrzymujemy wspaniałą zieleninę, którą można posypywać kanapki, traktować jako witaminowy dodatek do surówek i innych pokarmów.


Rzeżuchowa kuracja oczyszczająca
Rzeżuchę jadać rozważnie winny jedynie osoby uskarżające się na schorzenia dróg moczowych. Z drugiej strony naturaliści uważają, że niewielkie ilości soku z rzeżuchy dodane do wywarów z pietruszki znakomicie pobudzają czynności układu pokarmowego, polepszają przemianę materii i funkcje nerek.

Wiosną takie kuracje oczyszczające są bardzo wskazane. Zaś wyglądać mogą one następująco. Łyżkę surowego soku z pokrzywy i 2 łyżki soku z rzeżuchy dodać do szklanki wywaru z korzeni pietruszki. Wypić w ciągu dnia łykami.

Rzeżucha to także kosmetyk!

Na włosy i piegi

Nacieranie sokiem z rzeżuchy wzmacnia i regeneruje włosy, powstrzymuje ich wypadanie. Wiosną pojawiają się piegi. Można je likwidować poprzez zmywanie mieszaniną złożoną z 3 części soku rzeżuchy i części miodu. po wyschnięciu wszystko zmywa się wodą.

Uwaga! Rzeżucha jest zdrowa, ale jak każdą inną potrawę trzeba zjadać ją z umiarem! Najlepiej kilka łyżeczek dziennie. Spożywana w nadmiarze może spowodować stan zapalny pęcherza.

Z. Przybylak

Polecamy artykuł na temat ekologicznych kiełków!

 

-reklama-

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.