Eko rolniczka spod Tucholi nagrodzona przez WWF

Rolniczka ekologiczna Anna Stępień z województwa kujawsko – pomorskiego  wygrała krajowy etap  konkursu „Baltic Farmer of the Year” – „Rolnik Roku” – organizowanego przez organizację ekologiczną WWF na rolnika najbardziej przyjaznego środowisku i Bałtykowi.

Anna Stępień  prowadzi swoje gospodarstwo rolne wraz z rodzicami, we wsi Kiełpin, w okolicach Tucholi w województwie kujawsko-pomorskim. Gospodarstwo ma 43 hektary, zostało założone w 1938 roku i jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Posiada wieloletnią tradycję ekologiczną. Rodzina Wegnerów rozpoczęła działalność ekologiczną już w roku 1989, kiedy mało kto w Polsce słyszał o rolnictwie ekologicznym.  Na początku swojej działalności ekologicznej uprawiali głównie pszenicę na potrzeby produkcji kawy zbożowej na eksport. Potem, po znacznym podniesieniu cła, zdecydowali się na urozmaicenie produkcji. Dziś uprawiają pszenicę ozimą, żyto, jęczmień jary, groch siewny, łubin słodki, gorczycę białą, nasiona warzyw, czerwoną koniczynę, trawy, lucernę, ziemniaki, buraki pastewne i ćwikłowe, kapustę, kalarepę, seler, por, pietruszkę, marchew, cebulę, owoce drzew owocowych. Hodują też zwierzęta i zajmują się pszczelarstwem.

 

Celem konkursu Baltic Farmer Of The Year jest pokazanie najlepszych, przyjaznych Morzu Bałtyckiemu praktyk stosowanych w rolnictwie oraz wyłonienie rolników przodujących we wprowadzaniu innowacyjnych działań, które zmniejszają ilość szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych z ich gospodarstw.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Konkurs ten ma promować rolników podejmujących dodatkowe działania wychodzące poza obowiązujące standardy i tym samym mających znaczący udział w ochronie środowiska Bałtyku. Ma też na celu uświadomienie rolnikom zależności między uprawą roli nawet na południowych krańcach Polski a stanem wód Morza Bałtyckiego

źródło: WWF

Brak postów do wyświetlenia