Teraz czytasz...
Kawa zbożowa. Właściwości, historia, wykorzystanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kawa zbożowa. Właściwości, historia, wykorzystanie

Avatar photo
Kawa zbożowa jeszcze kilkadziesiąt lat temu była bardzo popularnym napojem pijanym przy posiłkach zamiast herbaty oraz kawy naturalnej. Później „zbożówka” odeszła w zapomnienie. Po latach znów zdobywa sobie coraz większą popularność.

Ten zbożowy napój nie zawiera kofeiny i jest ciekawą propozycją dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą pić tradycyjnej kawy.

Dla kogo kawa zbożowa?

Zaleca się go m.in.:

  • osobom na diecie,
  • dzieciom,
  • kobietom w ciąży
  • kobietom karmiącym piersią.

Po kawę zbożową konsumenci sięgają jednak nie tylko ze względów zdrowotnych, ma ona grono smakoszy i fanów, którzy doceniają przede wszystkim jej smak i aromat. Przypomina aurę roztaczaną przez prawdziwą kawy, ale na tym podobieństwa między nią a zbożówkami się kończą. To zupełnie inne produkty. Co ważne, w przeciwieństwie do tradycyjnej kawy, odnośnie spożywania „zbożówki” nie sformułowano przeciwwskazań – mogą ją spożywać także dzieci i kobiety w ciąży.

Właściwości zdrowotne kawy zbożowej

Największe zdrowotne atuty kawy zbożowej to zawartość błonnika, białek, węglowodanów i witamin z grupy B.

Cenne są także, wykazujące działanie antyrakowe, polifenole. Pozytywnie wpływa też na przemianę materii.

 W jakości BIO dostępne są zarówno „czyste” kawy zbożowe jak i te, których smak wzbogaca się dodatkiem cykorii. Obie mają swoich entuzjastów. Sprawdź jak rozpoznać produkt ekologiczny.

Jak powstaje kawa zbożowa?

Wytwarza się ją z prażonych ziaren zbóż (może być to pszenica, jęczmień lub żyto). Jako dodatek stosowane są często cykoria oraz buraki.

 

Zbożówka przy problemach z żołądkiem

W medycynie ludowej kawę zbożową polecano przy różnych niedomaganiach żołądka. Babcie radziły pić do posiłków mocną, gorącą, gorzką kawę zbożową, gdy niedomagał woreczek żółciowy. Dwutygodniowa kuracja powinna pomóc – dobrze jest połączyć ją z lekką dietą.
Na Śląsku, Kujawach i Pomorzu przy różnego rodzaju bólach żołądka (także wrzodach) polecano kawę zbożową zmieszaną ze spirytusem, przyrządzoną według receptury: łyżkę zmielonej kawy zbożowej wymieszać z łyżeczką spirytusu i zażywać na czczo przez kilka dni.

Smakosze doceniają zwłaszcza smak i walory zdrowotne ekologicznej kawy orkiszowej. Wyróżnia się ona większą zawartością węglowodanów i białka.

Jak podawać kawę zbożową?

Najczęściej kawę zbożową podaje się w tradycyjny sposób, czyli „na ciepło”. Latem sprawdzić można wersję schłodzoną kostkami lodu. Dla smaku, do zbożówki dodać można przyprawy: imbir, kardamon lub wanilię.

Krótka historia kawy zbożowej

Historia zamienników sięga końca XVIII w. i kieruje nas do Prus, kiedy to Prusy wprowadziły na kraje ościenne monopol kawowy, a na pocz.XIX w. z powodu blokady na sprowadzanie kawy do Europy stała się ona towarem drogim i luksusowym, co sprawiło poszukiwania zastępczych alternatyw względem kawy.

Podczas blokady ekonomicznej na pocz. XIX w. w okresie napoleońskim był ograniczony dostęp do kawy. W tym okresie na terenie Niemiec powstają pierwsze fabryki przetworu cykorii, a dolnosaksoński Braunschweig (Brunszwik) stał się centrum produkcji kawy z cykorii. Po II. wojnie w niemieckiej gastronomii pojawił się eufemizm „niemiecka kawa”, jako określenie  na alternatywny napój względem kawy.   Najbardziej znaną marką na niemieckim rynku była Caro-Kaffee produkująca pierwszy kawowy zamiennik w postaci instant z jęczmienia, słodu, cykorii i żyta. Caro-Kaffee była produktem markowym w NRD – po zjednoczeniu zakład przeniesiono na zachód Niemiec, a w 2018 r. produkcja została przeniesiona do Portugalii.

Nie można zapominać, że rozdrobnione Niemcy do zjednoczenia w połowie XIX w. nie były jako całość zamieszkującego te tereny społeczności bogate. Dopiero zjednoczenie Niemiec i epoka rządów Bismarcka wraz z okresem II. rewolucji przemysłowej sprawiły, że mieszkańcy Cesarstwa zaczęli się bogacić. II. połowa XIX w. to okres inwestycji w przemysł i korzystanie z nowinek technicznych. Tereny zaboru pruskiego, które i tak były bogatsze od ziem pozostałych dwóch zaborców zaczęly korzystać z tego pod koniec XIX w. (robudowa połączeń kolejowych z Berlina do Wrocławia i Szczecina, Uniwerytet we Wrocławiu był miejsce pracy dla przyszłych niemieckich noblistów).

Niemieckie zamiłowanie do systematyzacji sprawiło, że w w języku niemieckim każdy alternatywny napój względem kawy ma swoją odrębna nazwę w zależności co jest głównym składnikiem tego zamiennika.

Kawa owocowa (Fruchtkaffee)

to napój z mieszanki  owoców roślin  wielorocznych np.figi, kasztany żołędzi czy też  bukiew (owoce buku), które po wysuszeniu były mielone na proszek i stanowiły bazę naparu (suszone owoce; jabłk, gruszki). Dawniej do tego typu napojów zaiczano również suszoną marchew, buraki cukrowe, buraki (spożywcze nie pastewne),  fasolę japońską, owoce dzikiej róży oraz mielone zboża (żyto, jęczmień, pszenicę) oraz łubin.

Kawa słodowa (Malzkaffee)

jest przyrządzana z mielonych  lub suszonych nasion zbóż, w zależności od okresu suszenia i proporcji nasion napój różni się smakiem. W języku niemieckim kawa zbożowa (Getreidekaffee) oznacza napój z niewykiełkowanych nasion jęczmienia i żyta czasami również kukurydzy i jęczmienia orkiszu.

Kawa żołędziowa

to napój na bazie drobno posiekanych i prażonych żołędzi, a kawa łubinowa, o której  pierwsze wzmianki pisemne pojawiają się pod koniec XIX w. była wtedy  znana jako Altreier Kaffee (od małej tyrolskiej wioski Altrei). Napój przygotowywano z prażonych nazion łubinu żółtego. Taki napój co jest dziś wazne dla wielu nie zawierał glutenu

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.