Teraz czytasz...
Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy. Zwróć uwagę na Fairtrade!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy. Zwróć uwagę na Fairtrade!

 

 Dla konsumentów kawa to przede wszystkim relaks i przyjemność. Tymczasem warunki w jakich jest produkowana nie napawają optymizmem. Fairtrade stara się pomóc najmniejszym i najbiedniejszym plantatorom pomóc. Bardzo często logo Fairtrade idzie w parze z certyfikatem rolnictwa ekologicznego.

W systemie Fairtrade zrzeszonych jest ponad 800 000 drobnych producentów kawy z 30 krajów świata (łącznie system Fairtrade skupia ponad 1,5 mln rolników i pracowników rolnych). Udział w Fairtrade zapewnia im dostęp do fachowej wiedzy rolniczej i funduszy oraz pozwala planować lepszą przyszłość dla siebie i swoich rodzin.

Produkcja kawy to codzienna, ciężka i żmudna, a jednocześnie bardzo słabo płatna praca. Przyczyną tego stanu rzeczy są spekulacje na rynkach finansowych, znikomy wpływ producentów na cenę plonów oraz wahania wielkości zbiorów wywołane m.in. zmianami klimatu.- Głównym elementem systemu Fairtrade jest gwarantowana cena minimalna wypłacana spółdzielniom rolniczym sprzedającym plony na zasadach Fairtrade. Pozwala ona na pokrycie średnich kosztów zrównoważonej produkcji rolnej, stanowiąc dla producentów istotne zabezpieczenie, zwłaszcza gdy ceny na światowym rynku drastycznie spadają – informuje Fairtrade Polska w komunikacie przesłanym do naszej redakcji.

Premia Fairtrade

Organizacje producenckie otrzymują ponadto premię Fairtrade, czyli dodatkowe środki wypłacane oprócz ceny skupu. Plantatorzy i ich pracownicy mogą podjąć niezależną decyzję o jej wykorzystaniu. Środki te przeznaczane są np. na budowę przychodni lekarskich, zakup sprzętu lub inne inwestycje. Jak informuje Fairtrade Polska, w latach 2013-2014 rolnicy uprawiający kawę w ramach certyfikowanych spółdzielni Fairtrade otrzymali premię Fairtrade o łącznej równowartości ponad 49 milionów euro.

Nie dla pracy dzieci

Stabilizacja finansowa znacząco zwiększa możliwości stojące przed rodzinami rolników. Jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo wykorzystywania do pracy dzieci, co – podobnie jak praca przymusowa – jest całkowicie zabronione w systemie Fairtrade.

Zobacz także


Walka ze skutkami zmian klimatycznych

Fairtrade kładzie także nacisk na wsparcie rolników w walce ze skutkami zmian klimatu. – Dzięki Fairtrade mieliśmy szkolenie, jak radzić sobie ze skutkami zmian klimatu i teraz podejmujemy odpowiednie działania – mówi Zeddy Rotich, farmerka i członkini spółdzielni Kabngetuny zajmującej się uprawą kawy w Kenii.

Więcej na temat Fairtrade będzie można się dowiedzieć w trakcie seminarium „Fairtrade – skorzystaj z rynkowej szansy”, które odbędzie się podczas Targów Natura Food w Łodzi (7-9 października 2016).

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.