Naturalny ocet jabłkowy to prawdziwa skarbnica cennych właściwości odżywczych, z których aż żal nie skorzystać. Zastanawiasz się jednak, czy jego regularne spożywanie może obniżyć poziom cukru we krwi? Sprawdź!
Naturalny ocet jabłkowy. W czym tkwi jego sekret?
Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek. Wybór owoców nie może być jednak przypadkowy – powinny być starannie wyselekcjonowane, bogate w cenne składniki odżywcze i walory smakowe. To właśnie dzięki nim napój na ich bazie zachwyca nie tylko swoim aromatem, ale przede wszystkim korzystnym wpływem na organizm.
Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj naturalny proces fermentacji owoców, który można podzielić na dwa etapy. W pierwszym dochodzi do zmiażdżenia jabłek – tylko tych dojrzałych, a tym samym obfitujących w soki. Do otrzymanego płynu, jak również resztek owoców dodaje się drożdże. To właśnie dzięki nim cukry zamieniają się w alkohol, a dokładnie cydr.
Następnie fermentacja jabłek wchodzi na nowy etap. W głównej roli występują bakterie, za sprawą których proces może dalej postępować. Alkohol przekształcany jest w kwas octowy, czyli jeden z głównych składników naturalnego napoju. I tak powstaje ocet jabłkowy, który przelewany jest do butelek z grubego, ciemnego szkła. Wszystko po to, aby ochronić jego cenne właściwości przed działaniem słońca i wysokiej temperatury.
Co ważne, na powierzchni naturalnego octu możesz zauważyć charakterystyczny nalot o konsystencji galaretki, jak również osad na samym dnie naczynia. To całkowicie normalny widok – to nic innego jak tzw. “matka octowa”.
Musisz również wiedzieć, że ocet jabłkowy w 100% naturalny powstaje nawet przez dwa lata! To właśnie tyle trwa proces fermentacji, dzięki któremu zawdzięcza swoje właściwości prozdrowotne, jak również wyrazisty smak. Nie znajdziesz w nim sztucznych dodatków, w tym konserwantów czy siarczanów.
Znajdziesz w nim za to wiele cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów, które stanowią ogromne wsparcie dla Twojego organizmu. W praktyce mowa m.in. o pektynach – składnikach błonnika pokarmowego rozpuszczalnych w wodzie, jak również biotynie, enzymach i aminokwasach. Nie możesz także przejść obok bogactwa witamin z grupy A, C, E, D czy też B. Doceń również moc składników mineralnych – m.in. potasu, krzemu, magnezu, siarki czy wapnia.
Ocet jabłkowy a obniżenie cukru
Wiele mówi się o tym, że regularne picie octu jabłkowego pomaga w obniżeniu poziomu glukozy we krwi. Czy rzeczywiście wykazuje podobne właściwości? Tak – o ile postawisz na domowy produkt bez sztucznych dodatków.
Dowodem na to są badania przeprowadzone przez szwedzkich, jak również amerykańskich naukowców. Można z nich wywnioskować, że substancje zawarte w occie jabłkowym przyczyniają się do zwalczania glikemii poposiłkowej.
Jedno z przeprowadzonych badań polegało na podawaniu osobom ze zdiagnozowaną cukrzycą octu jabłkowego w ilości dwóch łyżek tuż przed snem. Rano poziom glukozy we krwi był u nich niższy o 4%. W innym natomiast u uczestników badano poziom cukru we krwi podczas posiłku obfitującego w węglowodany – podanie octu jabłkowego przyczyniło się do obniżenia glukozy średnio o 19-34%. To tylko niektóre z przykładów, które świadczą o tym, że napój powstały wskutek naturalnej fermentacji jabłek pozwala obniżyć cukier.
Jak pić ocet jabłkowy, jeśli chorujesz na cukrzycę? Możesz rozcieńczyć 1 lub 2 łyżki w dużej szklance wody. Najlepiej spożywaj go przed posiłkiem albo przed snem. Stawiaj na produkty, które posiadają certyfikaty świadczące o tym, że są one przyjazne dla osób zmagających się z zaburzeniami o charakterze insulinowym.
Warto jednak mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo – w przypadku, gdy na stałe zażywasz leki obniżające poziom cukru we krwi, przed włączeniem do swojej diety octu jabłkowego skonsultuj się z lekarzem. Specjalista doradzi Ci, w jakiej dawce możesz go spożywać bez konsekwencji dla zdrowia.
Ocet jabłkowy. Poznaj jego pozostałe właściwości cenne dla zdrowia
Domowy ocet jabłkowy może być sprzymierzeńcem każdego – nie tylko osób borykających się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jego spożywanie to także ogromne wsparcie na diecie odchudzającej – z uwagi na zawartość pektyn przyspiesza trawienie i metabolizm, a także daje uczucie sytości. Ponadto opóźnia proces opróżniania żołądka.
Nie bez znaczenia pozostaje również jego rola we wspomaganiu układu immunologicznego. Wykazuje się on właściwościami antybakteryjnymi, dlatego też może być bardzo pomocny w zwalczaniu pierwszych objawów infekcji sezonowych. W okresie jesienno-zimowym pij go w duecie z ciepłą wodą – w takiej formie pomoże Ci złagodzić ból gardło.
Ponadto ocet jabłkowy polecany jest osobom, które zmagają się z nawracającym zapaleniem zatok. Z uwagi na właściwości rozrzedzające śluz można stosować go również przy nieżycie nosa czy objawach alergii – przygotuj na jego bazie inhalacyjną mieszankę.
Ocet jabłkowy na cholesterol? Może wykazywać zdolności do obniżania poziomu tego “złego”, jak również trójglicerydów. To bardzo istotne w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym m.in. miażdżycy.