Czeski BIO FESTYN tuż przy polskiej granicy

BIOFESTYN (BIOSLANVOSTI) to impreza poświęcona żywności ekologicznej, która co roku odbywa się w Starym Mescie pod Śnieżnikiem (tuż przy granicy z Polską). 13 lipca 2013 zaplanowano liczne degustacje, prezentacje oraz koncerty. W tym roku głównym tematem BIOFESTYNU będzie gryka oraz żywność bezglutenowa.

Biofestyn to impreza dla całej rodziny. Poświęcona jest żywności bio, z możliwością skosztowania dobrego  jedzenia i picia, przy dobrej muzyce, z całodniowym programem dla dzieci oraz wycieczkami. Częścią uroczystości będzie także całodzienny targ –  na stylowych straganach sprzedawane będą bioprodukty naszej firmy: świeże owoce i warzywa z upraw ekologicznych, biopieczywo, mięso i wędliny, wiele gatunków bioserów (tego roku na Bioslavnosti zawitają do nas również serowarzy z Polski!) czy też doskonałych jakościowo biowin, herbat, przypraw oraz biotkanin. W ubiegłym roku do siedziby firmy PRO-BIO w Starym Mieście p. Śnieżnikiem zjechało ponad 2200 miłośników  dobrej kuchni,  napojów i trunków, zabawy oraz  malowniczej przyrody. Bawiły się całe rodziny.

 

Temat przewodni: gryka

Od minionego roku organizowane przez PRO_BIO BIOFESTYNY mają temat przewodni. Uwaga poświęcana jesty jednemu płodowi rolnemu. Rok temu nasze spotkanie poświęciliśmy orkiszowi, w tym roku gościom towarzyszyć będzie gryka. Z gryką związany będzie cały program – przygotowywane potrawy, zwiedzanie młyna oraz nowo otwartej pakowalni produktów bezglutenowych. W ciągu całego dnia można będzie spotkać małe Gryczanki i małych Gryczanków. – Grykę zasialiśmy w kilku miejscach naszego gospodarstwa, aby wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć, jak ta od wieków uprawiana roślina wygląda w okresie kwitnienia – zapowiadają organizatorzy.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Ponieważ gryka nie zawiera glutenu, tegoroczne spotkanie poświęcone będzie także problematyce diety bezglutenowej i osobom zmagającym się z celiakią.

Program artystyczny:

Yellow Sisters – żeński kwartet wokalny
Gipsy.cz – romska kapela zajmująca się tzw. romano hip-hopem (muzyką łączącą elementy rapu i hip-hopu, tradycyjnej muzyki romskiej i jazzu)
Spálený sušenky – dziewczęcy zespół grający muzykę inspirowaną pierwotnymi rytmami afrykańskimi
380 V, Sunflower Caravan, Poletíme

Program dla dzieci:

Dla dzieci przygotowano dwa przedstawienia teatralne: „O tym, jak dzielny Orkiszek uratował królestwo BIOHARMONIE” i „O Sznureczku”. Program dla dzieci uzupełni kącik zabaw, gdzie starsze dzieci będą mogły uszyć ptaszka, po czym wypchać go gryczanymi łuskami. Pozostali uczestnicy będą mogli własnoręcznie przygotować  herbatę gryczaną, miodowy balsam do ust, sprawdzić swoją sprawność w chodzeniu po linie, najmłodsi natomiast będą mogli przygotować i upiec wisiorek na szyję.

Goście:

Mgr. Zuzana Kobíková – autorka książki „Gotujemy z miłością”. Książka kucharska o (nie tylko) diecie bezglutenowej)
Zdeňka Kolláriková i inż. Ivan Mach – na Biofestynie przedstawią swoją książkę „Moje Biospecjały“ (wydawnictwo GRADA)
Coś na ząb:
Przede wszystkim potrawy przygotowane z surowców PRO-BIO. Dodatkowo, aby pokazać, że BIO to nie tylko ziarna i żywność dla zwolenników makrobiotyki czy też wegetarian, proponujemy grillowanego pstrąga, barana z rożna oraz niezastąpione naleśniki gryczane.

Zdjęcia z wcześniejszych festynów  i więcej informacji na www.bioslavnosti.cz

Brak postów do wyświetlenia