Czekolada Fairtrade Ecuadorian z logo Carbon Neutral

Dostępna na półkach jednej z sieci handlowych czekolada Ecuadorian oprócz certyfikatu Fairtrade może pochwalić się także logo Carbon Neutral. Co to oznacza?

 

Czekolada w 72 % jest zrobiona z kakao i wyłącznie naturalnych składników. Znak Carbon Neutral oznacza, że należy do grupy produktów nie pozostawiających śladu węglowego (carbon neutral).

Jak to możliwe? Cały dwutlenek węgla, który powstaje przy jej produkcji jest neutralizowany poprzez sadzenie odpowiedniej ilości drzew tak aby zneutralizować jego emisję.

Czekolada zawiera także logo Fairtrade, co gwarantuje, że pochodzi z handlu, który odbywa się na sprawiedliwych zasadach, szanujących interes plantatorów z odległych krańców świata. Marks & Spencer reklamuje ją więc jako najbardziej zieloną czekoladę świata.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

 


Najbardziej zielona czekolada świata?

To bardzo ciekawy produkt, ale z pewnością byłby idealny (i jeszcze bardziej zielony…) gdyby wykorzystane surowce pochodziły z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że certyfikat Sprawiedliwego Handlu nie zawsze jest równoznaczny z certyfikatem rolnictwa ekologicznego choć w Polsce bardzo często idą one ze sobą w parze.

Polityka certyfikowania w ramach Fairtrade również akcentuje kwestie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Jest jednak znacznie bardziej elastyczna niż certyfikacja ekologiczna.

Wróćmy jednak do tematu samej czekolady Ecuadorian. Powstaje ona w prowincji, która leży w środkowej części Ekwadoru, nad Oceanem Spokojnym. To właśnie tam 673 drobnych farmerów skupionych w Spółdzielni Fortaleza uprawia kakaowce. Obok gorzkiej czekolady z Ekwadoru Marks & Spencer oferuje dwa rodzaje czekolady z Peru, również „carbon neutral” oraz z certyfikatem Fairtrade.

Cena czekolady Ecuadorian to 8,59 zł za 100 g


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

 Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia