Teraz czytasz...
Lek wikingów – o ekologicznym chrzanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Lek wikingów – o ekologicznym chrzanie

 

 Nazywany legendarnym korzeniem Wikingów chrzan jest nie tylko ważnym dodatkiem do wielkanocnych potraw, ale i jednym z najsilniejszych ludowych leków rozgrzewających. Zawiera więcej witaminy C niż cytryna, a dla wielu smakoszy stanowi dietetyczną przyprawę do mięs i ryb. Piszemy o zaletach ekologicznego chrzanu.

Skąd wzmianka o legendarnym korzeniu Wikingów? Ci skandynawscy podróżnicy w trakcie swych długotrwałych wypraw morskich z reguły nie cierpieli na szkorbut, czy inne choroby wynikłe z braku witamin. Naukowcy odkryli, że sekretem dobrego zdrowia Wikingów był właśnie chrzan. Chronił on przed niedoborem witaminy C, czyli główną przyczyną szkorbutu. Wikingowie zabierali spore zapasy tego korzenia na każdą wyprawę. Stanowił on obowiązkową część pokarmów.

Obecnie za największych smakoszy chrzanu uważa się jednak Amerykanów. W stanie Illinois znajduje się miasteczko Collinsweell, postrzegane jako światowa stolica chrzanu. W jego okolicach pozyskuje się połowę światowych zbiorów korzeni.

Na konwencjonalnym rynku dostępna jest cała gama chrzanów. Niestety okazuje się, że w składzie, wydawałoby się nieskomplikowanego produktu znaleźć można np. różnego rodzaju zagęstniki, siarczany i konserwanty (np. E211 –  benzoesan sodu). Niedawno w polskich sklepach z żywnością ekologiczną pojawił się certyfikowany chrzan ekologiczny. Nie zawiera on siarczanów i ma nieco ciemniejszą barwę.

Poniżej prezentujemy kilka stosowanych w medycynie ludowej z zastosowaniem chrzanu:

Kompresy z chrzanu na reumatyzm

 Okłady z tartej miazgi działają bardzo silnie, intensywnie pobudzają krążenie krwi, a zatem ułatwiają usunięcie złogów, szkodliwych pozostałości wywołujących bóle, zwłaszcza reumatyczne.
Korzeń chrzanu działa bardzo silnie, więc należy postępować z nim dosyć ostrożnie. Najprostsza kuracja domowa polecana także przez profesora Muszyńskiego wygląda następująco:
 

Świeże korzenie chrzanu zetrzeć na dosyć drobną miazgę. Można dodać do niej trochę wody. Papkę położyć na kawałek gazy, cienkiego płótna i przyłożyć wprost na bolące miejsce. Przykryć teraz wszystko natłuszczonym papierem, ceratką albo kawałkiem folii. Przytrzymywać lub lekko obandażować. Już po upływie 5-10 min. odczuwa się silne pieczenie, które po upływie kilkunastu minut staje się nie do zniesienia. Wtedy drażniący kompres zdejmuje się i przesuwa na inne miejsce. Przekrwiony „placyk” można przemyć i lekko natłuścić. Kompresu nie należy trzymać zbyt długo, bo mogą powstać pęcherze. Jak dowodzi praktyka tego rodzaju kuracje niekiedy dosyć skutecznie powodują ustąpienie bólów stawowych.

Zobacz także

granola

Okłady z chrzanu na gwałtowne bóle wątroby i żołądka

Pomagają też w innych przypadkach m.in. gwałtownych bólach żołądka i wątroby. Również można takie kompresy stosować przy zapaleniach płuc. Kuracje najlepiej zawsze przeprowadzać wiosną, zimą i jesienią. Wtedy korzenie są najwartościowsze. Latem zawierają mniej związków powodujących przekrwienie skóry.

 Niektórzy zielarze zalecają kompresy z chrzanu przykładać na ciało wcześniej natłuszczone jakimś olejkiem, maścią, kremem itp. W ten sposób można się bardziej uchronić od przypadkowego oparzenia. Zabiegi z użyciem chrzanu można powtarzać przez kilka kolejnych dni.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.