Cebula eko – zdrowa mimo łez

Cebula zazwyczaj nie jest głównym składnikiem potraw, ale trudno nie przyznać, że przesądza o pysznym smaku wielu z nich. Warzywo to korzystnie działa także na nasze zdrowie.

Jadali ją budowniczowie piramid i greccy atleci. Cebula pochodzi najprawdopodobniej z Azji, w Europie rozpowszechnili ją Grecy i Rzymianie, a na kontynent Amerykański przywiózł Krzysztof Kolumb.

Cebula pozytywnie działa na układ krążenia, wzmacnia kości a przyrządzany z niej syrop pomaga przy przeziębieniach. Ma także działanie bakteriobójcze i moczopędne. Jej obecność w diecie może także zwiększyć odporność naszych organizmów.

Cebula a sezonowość

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Aktualnie, czyli w lipcu, sezon na cebulę eko z gruntu jest w pełni i potrwa jeszcze do września. Cebula spod osłon dostępna jest od kwietnia do maja a z przechowalni w okresie od września do maja.

Dlaczego płaczemy przy krojeniu cebuli?

Winien jest temu zawarty w cebuli enzym LFS. Po zmieszaniu z zawartymi w cebuli aminokwasami zawierającymi siarkę powoduje ich przekształcenie w kwasy sulfonowe, które samorzutnie przekształcają się w lotny sulfin etylu. To właśnie on, wydzielony do powietrza przy krojeniu cebuli, podrażnia śluzówkę oczu i powoduje łzawienie.

Oto kilka przykładowych kuracji medycyny ludowej wykorzystujących cebulę

Na hemoroidy

W przypadku hemoroidów warto na bolących miejscach wykonywać systematyczne okłady z cienko rozbitych plasterków cebuli. Główek nie kroi się, lecz zdejmuje plasterki, podobnie jak liście z kapusty. Okłady warto uzupełniać, wzbogaceniem cebulą codziennej diety. Najlepiej jadać dużo zawierających ją surówek i innych potraw.

Szczypior na rany

Na trudno gojące się rany medycyna ludowa radziła przykładać utarte zielone liście cebuli, czyli szczypior. Zanim wykonamy okład ze szczypioru, najpierw trzeba go dobrze umyć i delikatnie rozbić

  • Szukasz informacji także na temat innych ekologicznych warzyw? Sprawdź nasz dział: WARZYWA EKOLOGICZNE

Wywar z anyżem przy chrypce

Po jednej łyżeczce drobno pokrojonej cebuli i utłuczonych nasion anyżu zalać szklanką wrzątku. Gotować na małym ogniu pod przykryciem, nie dopuszczając do wrzenia, około 5 minut. Przecedzić. Ostudzić. Do bardzo ciepłego wywaru dodać łyżeczkę miodu lipowego. Pić co pewien czas gorący napój łykami.

„Ssanie” cebuli pomaga przy kaszlu, katarze, kaszlu astmatycznym

… tak twierdzili ludowi medycy i radzili przy tych dolegliwościach brać w usta kawałek cebuli i trzymać go dosyć długo. Wyssany plaster wypluć. Po kilku godzinach kurację powtarzać. Można dosłodzić plaster cebuli odrobiną miodu lipowego lub wielokwiatowego. Taka kuracja pomagała też przy kaszlu rozedmowym.

Nacierania sokiem przy gorączce

W przypadkach nagłej gorączki u dzieci, używano w medycynie ludowej soku z cebuli do nacierania brzuszka, krzyża, dłoni, podeszew stóp, nóg pod kolanami oraz łydek.

Okłady przy bólu gardła

Na Kujawach przy bólu gardła stosowano okłady z tłuczonej cebuli. Obrać cebulę z suchych łusek. Potem rozdzielić poszczególne płatki z główki (zdejmować je podobnie jak to robi się z liśćmi kapusty) i dobrze ale ostrożnie utłuc na desce. Rozłożyć na pasku gazy, szmatce i przyłożyć do szyi. Następnie okład umocować delikatnie bandażem. Trzymać do uczucia pieczenia, z reguły pojawia się po kilku minutach. Przy uczuleniu nie stosować.

Lekarstwo na ból zębów

Zmiażdżona cebula była też lekiem przy bólach zębów. Kładziono ją na bolesne miejsce a potem ostrożnie zagryzano, by warzywo weszło dokładnie w dziurkę z próchnicą. Cyganie przy bólu zębów

Likwidacja trądzika, wyprysków młodzieńczych

Cebula jest dobrym lekiem na krostki trądzika młodzieńczego. Na kawałek plastra lub innego przylepca nałożyć kawałek ugotowanej cebuli i przykleić na noc cebulą do wyprysku. Kurację można powtarzać, zmniejsza ona także ślady po trądziku. Poza tym warto równocześnie pić zioła oczyszczające m.in. herbatki z bratka polnego i bzu czarnego. Trądzik można też usuwać przymoczkami nasączonymi mocnym odwarem z cebuli.

Na ukąszenia owadów

Przy ukąszeniach komarów, bąków i gzów warto miejsca bolesne nacierać plasterkiem cebuli, albo sokiem wyciśniętym z warzywa. Równie skuteczne jest roztarcie odrobiny ugotowanej cebuli. Nie stosuje się tego leku przy ukąszeniu pszczoły, bo jest on mało skuteczny. Łagodzą skutki ukąszeń również przymoczki nasączone mocnym odwarem z cebuli.

Zbigniew Przybylak, Karol Przybylak

Kuracje pochodzą z książki Ekologiczna Apteczka Warzywna, dostępnej w ofercie Wydawnictwa Gaj.

Brak postów do wyświetlenia