Teraz czytasz...
Prawdziwy koszt „taniej” kury – C. Petrini komentuje drobiowy skandal w Wielkiej Brytanii
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Prawdziwy koszt „taniej” kury – C. Petrini komentuje drobiowy skandal w Wielkiej Brytanii

Przeprowadzone przez dziennikarzy The Guardian śledztwo dziennikarskie ujawniło, że dwie trzecie drobiu sprzedawanego w Wielkiej Brytanii skażone jest bakterią campylobacter, która może powodować zachorowania a czasem śmierć (według szacunków  w Wielkiej Brytanii zachorowało przez nią 280 tys osób, a 100 zmarło). Głos w sprawie zabrał Carlo Petrini, założyciel organizacji Slow Food. Prezentujemy najważniejsze fragmenty oświadczenia opublikowanego w La Repubblica oraz na stronach Slow Foodu.

Sedno problemu tkwi w tym, że całościowo system produkcji żywności opiera się na wymogu wzrastającej jej ilości za niższą cenę, w krótkim czasie. Ten przypadek (skażonego drobiu w Wielkiej Brytanii) można odnieść do modelu produkcji żywności na całym świecie

Przykładowo kurczak brojler dociera do ubojni, gdy ma wagę 3 kg, którą osiąga w 32-40 dni. Wzrasta ilość zwierząt na metrze kwadratowym. Ubojnia, niczym fabryka części samochodowych, nie może zwolnić i nie nadąża z procesem czyszczenia po kolejnych cyklach produkcyjnych. Ten scenariusz się powtarza… przemysłowa, duża  ubojnia zabija 10-12 tysięcy kurczaków na godzinę. Jeśli ten model postępowania przełożyć na całą produkcję żywności, to wkrótce będziemy mieli poważne załamania zdrowia społeczeństwa i zmiany w prawodawstwie dotyczącym bezpieczeństwa żywności. Nawet jeśli standardy są wysokie to powinniśmy zmienić całościowe podejście do konsumpcji żywności.

Należy sobie uświadomić, że niska cena, którą płacimy w sklepie za kurczaka to nie jest niski koszt, a tylko niska cena.

Nie wspominając nawet o innych aspektach masowej produkcji, jak:

Marnotrawstwo
Duże zużycie antybiotyków (które dostają się także do rzek)
Zanieczyszczenie gleby azotanami z odchodów zwierząt na fermach
Koszty ludzkie (zdrowie przede wszystkim)

Zastanówmy się, kto te koszty ponosi: podatnicy, sądzący, że oszczędzają w sklepie spożyczwym. To problem: daliśmy się przekonać, że niska cena to nasz zysk. Że niska cena to niski koszt. To błąd i jak się okazuje, każdego dnia płacimy za to przekonanie wysoką cenę, my bezpośrednio lub ktoś inny.

Stąd konieczność uświadamiania ludziom prawdy, szerzenia wiedzy o tym, jak wygląda produkcja ich żywności i co mogą zmienić, by ich żywność była zdrowa i przyjazna środowisku, społeczeństwu i lokalnym społecznościom. Wysoka jakość jest wartością. Prawdę mówi stare przysłowie, że „Kto płaci więcej, płaci mniej”… Zastanówmy się bowiem, ile jesteśmy w stanie zapłacić za zdrowie?

Artykuł Carlo Petriniego ukazał się we włoskiej gazecie La Repubblica dostępny jest także w j. angielskim na http://slowfood.com

Przeczytaj artykuł o aferze drobiowej w Wielkiej Brytanii na stronach The Guardian: Revealed: the dirty secret of the UK’s poultry industry

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.