Brytyjczycy zainteresowani dawnymi odmianami pszenicy

młyn z Hill Top Farm zapowiada wprowadzenie na rynek mąki z  dawnych odmian pszenicy: orkiszu, płaskurki i samopszy. Według Organic Monitor, produkty z tych zbóż cieszą się coraz większą popularnością na brytyjskim rynku.

 

W ofercie eko młyna znaleźć można różne rodzaje mąki bio. Jednym z głównych klientów prowadzonego przez Philipa i Nelly Trevelyan młyna jest Haxby Baker jedna z niewielkich piekarni. Jej właściciel, Joe Haxby zwraca uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich 5 lat w Wielkiej Brytanii dokonał się duży zwrot. Ludzie zaczęli poszukiwać żywności, która jest autentyczna i ekologiczna. Według niego to pozytywny trend, który jest także szansą dla wielu przedsiębiorców, którzy powinni starać się dostarczać takie produkty na rynek.

 

 Młody rolnik ekologiczny, Matt Trevelyan (syn Filipa i Nelly) koncentruje się na uprawie płaskurki, pszenicy i samopszy. Zapytany przez Organic Monitor o przyczyny swoich decyzji powiedział: “Nowoczesne odmiany pszenicy, nawet te, które zostały wyselekcjonowane dla rolników ekologicznych, powstały w wyników zabiegów przeprowadzanych na ziarnach w latach 1950-1960. W ferworze pogoni za wydajnością zapomniano wtedy o smaku i zdrowotności ziaren. To jedna z przyczyn tak częstej obecno nietolerancji glutenu. Jako rolnik chcę wiedzieć, co mogę zrobić, aby pomóc w wypieku zdrowego, prawdziwego chleba. Jak młody rolnik, bez nawyków i przyzwyczajeń, chcę podejść do uprawy zupełnie inaczej – nawiązując do tradycji rolniczej.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     
Matt Tevelvan współpracuje z archeo-botanikami z Uniwersytetu w Oxfordzie. To od naukowców pozyskuje informacje na temat dawnych technik uprawy.

 

Powrót do uprawy dawnych odmian i zbóż zauważalny jest także w Polsce. Od kilku lat bardzo popularny stał się orkisz, a obecnie w jego ślady powoli idzie pszenica płaskurka.

Jednym z promotorów  i praktyków uprawy dawnych odmian i zbóż jest Mieczysław Babalski, właściciel gospodarstwa ekologicznego i Wytwórni Makaronu BIO, który w trakcie Festiwalu Dawnych Odmian i Ras zachwalał walory zdrowotne nie tylko ekologicznego orkiszu, ale także “jego starszej siostry”, płaskurki.

Przeczytaj: Płaskurka, starsza siostra orkiszu, już wkrótce będzie popularna?

Przeczytaj także więcej o Festiwalu Dawnych Odmian i Ras: Festiwal Dawnych Odmian i Ras zakończony sukcesem

źródło: Organic Monitor

Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia