Teraz czytasz...
Borówka amerykańska a zdrowie. Co warto wiedzieć?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Borówka amerykańska a zdrowie. Co warto wiedzieć?

 

Bardzo duża ilość przeciwutleniaczy, witamin, składników mineralnych i orzeźwiający smak – to nie jedyne zalety borówek. Mimo iż borówce towarzyszy przymiotnik „amerykańska” to właśnie Polska należy do jednych z potentatów jeżeli chodzi o uprawy. Pochwalić się możemy także plantacjami z certyfikatem ekologicznym.

Taki właśnie posiada gospodarstwo ekologiczne „Eko Borówka”, które położone jest w Kazimierzowie (powiat rawski) między Łodzią, a Warszawą. Plantacja borówki prowadzona jest na obszarze ok. 2,60 ha. Drugie tyle przeznaczone jest na pozostałe rośliny jagodowe (m.in. dereń, który uprawiany jest na 0,28 ha). Większość towaru jest eksportowana, a szkoda. Wystarczy poczytać o właściwościach zdowotnych tych owoców.

Działają antynowotworowo i opóźniają procesy starzenia

Borówki posiadają z najwyższych zawartości przeciwutleniaczy (antyoksydantów) –  zmniejszają ryzyko raka i opóźniają procesy starzenia.

Dziewczyny i kobiety, sięgajcie po borówki!

Spożywanie borówek amerykańskich pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego i moczowego. Szczególnie polecane są kobietom z powodu proantycyjanidów, czyli związków które zapobiegają infekcjom dróg moczowych oraz chronią przed zakażeniem wywołanym pałeczką okrężnicy (Escherichia coli).

Zadbają o wzrok…

Spożywanie borówek zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich jak jaskra czy zaćma oraz poprawiają widzenie w ciemności.

…i pamięć

Dzięki witaminom A, B, C i E oraz składniko mineralnym takim jak cynk, potas, sód, mangan i selen borówki spowalniają proces starzenia się mózgu, sprawiają, że lepiej funkcjonuje nasza pamięć i poprawia się refleks.

Co ważne, w przypadku borówki właściwości zdrowotne idą w parze z pysznym smakiem i mnogością kulinarnych zastosowań. Wystarczy wymienić tylko soki, sosy, ciasta, musy, galaretki, dżemy, likiery, wina. A to dopiero początek…

Sezon na borówkę jest w pełni. Co ciekawe 1 lipca ustanowiono nawet Dniem Polskiej Borówki. Tak wyglądało świętowanie tego wydarzenia:

 

Źródło: materiały prasowe

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.