Aronia pośród aniołów… – wizyta w eko gospodarstwie uprawiającym aronię

Oryginalna galeria najróżniejszych aniołów oraz możliwość skosztowania i zakupu całej gamy przetworów z ekologicznej plantacji aronii – to atrakcje jakie czekają na tych, którzy odwiedzą pięknie położone gospodarstwo ekologiczne Eko Ar w Jarkowie k. Lewina Kłodzkiego (woj. dolnośląskie).

Państwo Anna i Mirosław Lech prowadzą ponad 20sto hektarową (pięknie położoną) plantację aronii na zboczach Gór Orlickich, w Jarkowie (nieopodal Kudowy Zdroju i Lewina Kłodzkiego). Na wieś przyjechali ponad 30 lat temu, krótko po ślubie. Przez kilka lat zajmowali się chowem krów, by wreszcie zdecydować się na uprawę, jeszcze bardzo słabo znanej, aronii.

Rolnicy promowali aronię i jej zalety przez wiele lat we współpracy z naukowcami, dziennikarzami (gospodarstwo opisywane było w wielu gazetach i magazynach) a także różnymi organizacjami pozarządowymi. Dziś czerpią dużą satysfakcję z możliwości bezpośredniego kontaktu z klientami oraz rosnącej lawinowo popularności aronii.

Szukasz informacji o walorach zdrowotnych aronii? Przeczytaj: Aronia – magazyn witamin

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Zbiór owoców aronii w gospodarstwie Eko Ar odbywa się ręcznie, a przetwory powstają w wyselekcjonowanych (posiadających certyfikat ekologiczny) przetwórniach. Po latach doświadczeń gospodarze nastawili się w na sprzedaż bezpośrednią swoich produktów. Nabyć je można odwiedzając gospodarstwo (w sezonie przewija się tu bardzo duża ilość turystów) albo za pośrednictwem strony internetowej www.ekoaronia.pl. – Sprzedaż internetowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem – mówi Mirosław Lech. Rolnicy są także obecni na wrocławskich jarmarkach z żywnością ekologiczną: „Wrocław Na Zdrowie” oraz „Krótka Droga”.

Aronia i anioły…

Odwiedziny w gospodarstwie są o tyle ciekawe, że na turystów czeka także atrakcja w postaci Galerii Aniołów oraz bardzo ciekawa prezentacja walorów zdrowotnych aronii wraz z degustacją wszystkich produktów, które Eko Ar posiada w swojej ofercie. A są to m.in.: sok aroniowy 100% BIO, konfitury, dżemy, syropy, aronia kandyzowana. Zakupić można także specjalnie skomponowane i gustownie zapakowane zestawy prezentowe. – Bardzo często zdarza się, że to właśnie anioły przyciągają turystów do naszego gospodarstwa, ale opuszczają je wraz ze smacznymi aroniowymi przetworami i porcją wiedzy na temat jej zalet – mówią zgodnie Anna i Mirosław Lech.

“Próbkę” możliwości pani Anny moża obejrzeć na filmie udostępnionym przez gospodarzy za pośrednictwem serwisu You Tube:

W kwietniu aronia na platnacji jeszcze “czeka” na owoce…

Więcej informacji na temat gospodarstwa ekologicznego Eko Ar, uwagi i doświadczenia związane z uprawą i sprzedaż ekologicznej aronii już wkrótce na łamach czasopisma dla rolników ekologicznych Eko Arka.

Karol Przybylak

Brak postów do wyświetlenia