Aplikacja pomoże restauratorom nie marnować żywności

Aplikacja PareUp pomaga restauratorom w sprzedaży nadmiaru dobrej żywności, aby jej nie wyrzucać. Hasłem twórców jest: „Good food is a terrible thing to waste” (dosłownie: “Dobre jedzenie to straszna rzecz do zmarnowania”).

System działa na razie tylko w Nowym Jorkum, ale podobna aplikacja przydałaby się nie tylko w całych Stanach Zjednoczonych, gdzie rocznie marnowana jest żywność warta 165 miliardów dolarów ale i w każdym rozwiniętym kraju, bo to one przodują w marnowaniu żywności zarówno w gospodarstwach domowych jak i w restauracjach.

 

Dlaczego żywność jest marnowana?

Zwykle marnotrawstwo wynika z tego, że jest jej za dużo na półkach sklepowych lub że jest odrobinę niedoskonała w wyglądzie (owoce, warzywa), co ją dyskwalifikuje z punktu widzenia sklepu i wielu klientów. Sieci sprzedaży tak bardzo chronią swoją markę, że często wyrzucają jeszcze dobrą żywność, nawet kilka dni przed upływem terminu przydatności do spożycia, by uniknąć posądzenia o sprzedaż nieświeżego towaru. Banki żywności zaś często mają tak wyśrubowane standardy bezpieczeństwa, przepisy budżetowe i wskazówki dotyczące transportu, że nie mogą przyjąć tej żywności, choć jest ona wciąż dobra i nadal pyszna.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Ktokolwiek pracował w Polsce lub poza granicami naszego kraju w tak zwanym przemyśle hotelarskim wie, ile żywności ląduje w koszu pod koniec każdej zmiany. Kilogramy za kilogramami (43 miliony kilogramów w gospodarstwach domowych USA). Codziennie z Nowego Jorku wyjechałyby 24 wagony metra pełne żywności, którą ktoś wyrzucił. Twórcy aplikacji wpadli zatem na pomysł, jak temu zapobiegać.

Aplikacja jest mobilna, ulepszana według wskazówek użytkowników i umożliwia ustalanie cen i uaktualnianie oferty dostępnej danego dnia. To taki mobilny rynek. Niezadowoleni mogą być najwyżej freeganie „nurkujący” nocą w sklepowych i restauracyjnych koszach.

Małgorzata Górska

źródła: Huffington Post, Pare Up
http://www.huffingtonpost.com/2014/05/01/pareup_n_5242130.html
http://www.pareup.com/#pareup

Brak postów do wyświetlenia