Teraz czytasz...
Ale… burak! Eko burak
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Ale… burak! Eko burak

Burak jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Co prawda, w porównaniu do innych warzyw nie zawiera wielu witamin, ale obfituje w pożyteczne składniki mineralne takie jak: żelazo, wapń, magnez czy potas. Co ciekawe, zanim odkryto walory smakowe korzenia buraka, jedzono jego liście… Piszemy o walorach jakie kryje ekologiczny burak.

Julian Tuwim określił kiedyś buraka zabawnie: Burak: kartofel w ataku apopleksji. Buraki ekologiczne, jak zresztą wszystkie warzywa, najlepsze są w stanie możliwie świeżym. Pobudzają łaknienie i są lekkostrawne.

Pozytywny wpływ jedzenia buraków na działanie organizmu zawdzięczamy przede wszystkim obecności antyocyjanów. Duże znaczenie ma także ich zasadotwórczy charakter. Właśnie Dlatego warto by spożywały go osoby jadające dużo mięsa, ciasta, pieczywa (mają one charakter kwasotwórczy), aby doprowadzić w organizmie do równowagi kwaso-zasadowej, która jest warunkiem zdrowia.

Kiedy jest sezon na buraki?

Warzywa Spod osłon dostępne są w czerwcu czerwiec a z gruntu w okresie lipiec- listopad. W magazynach i przechowalniach trzymać je można z powodzeniem nawet do maja następnego roku.

   
   

Buraki ekologiczne znakomicie nadają się na zupy

(najbardziej znana to oczywiście barszcz) czy sałatki. Na nasz organizm działają odkwaszająco. Bardzo zdrowy jest sok z buraków. To wspaniały środek krwiotwórczy, który pomaga w zapobieganiu anemii, korzystnie wpływa na układ nerwowy i jest pomocny w leczeniu białaczki.

Zaleca się go także osobom osłabionym i rekonwalescentom. Buraczki pod różnymi postaciami winny znajdować się w diecie ludzi starszych, także osób anemicznych, osłabionych, po przebytych chorobach. Stosowane profilaktycznie wzmacniają organizmy, zabezpieczają je przed infekcjami, różnymi cywilizacyjnymi dolegliwościami.

Zobacz także


Walory zdrowotne buraka doceniono w medycynie ludowej. Oto kilka przykładowych kuracji.

Sok przeciwko rakowi i po prześwietleniu

W latach sześćdziesiątych doktor Ferenczi z Węgier odkrył przeciwnowotworowe właściwości soku z buraczków. Obserwacje lekarzy niemieckich dowiodły, że ma on też właściwości likwidowania skutków napromieniowania promieniami Roentgena.
 

Kulis – leczący napój

Kulis to dawna nazwa napoju z buraczków ćwikłowych. Kujawianie sporządzali go krojąc i zalewając wodą buraczki. Po ukiszeniu, zabarwiony na czerwono płyn odlewano. Następnie po dosłodzeniu pito go dla ochłody. Dziś napój ten popadł w zapomnienie. Szkoda, gdyż picie kulisu jest dobrą kuracją uzdrawiającą wątrobę. Taki wniosek wyciągnąć można z zaleceń naturalistycznej kliniki (działała ona w dwudziestoleciu międzywojennym) dr. A.Tarnawskiego. Kiszony barszczyk naturalny uznawano tam za wspaniały dietetyczny środek przy niedomaganiach i różnych schorzeniach wątroby.
 

Buraczkowy napój z jarzynami

Buraczki czerwone można wykorzystać do przyrządzania bardzo cennego napoju jarzynowego. Porcję buraczków i połowę porcji warzyw np. w równych częściach marchwi i pietruszki lub pietruszki i selera albo też wszystkich trzech wymienionych, pokroić i przepuścić przez sokowirówkę. Odwirowane stałe części zalać wodą do otrzymania gęstej papki. Dodać pół lub więcej szklanki wody z kiszonych ogórków lub kapusty. Przykryć lub pozostawić na 24 godziny w ciepłym miejscu.

Gdy papka jest kwaskowa, odcedzić. Teraz czysty sok z warzyw rozcieńczyć kwaskiem i pijać pół godziny przed posiłkiem w ilości około szklanki. Dzieciom można podawać nieco mniej.

Karol Przybylak, Zbigniew Przybylak
(na podst. ksiązki Ekologiczna Apteczka Warzywna, cz.1)
 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.